Zakochaj się w Polsce godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Zakochaj się w Polsce w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Zakochaj się w Polsce będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 16 maja 2024 (Czwartek)
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 36 Kętrzyn Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Kętrzyn. To stare, mazurskie miasto, które prawa miejskie otrzymało w 1357 r. Położone na ziemiach dawnych Prus, założone przez zakon krzyżacki, miało burzliwe dzieje. Dziś można tu podziwiać krzyżacki zamek i jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych. Są tu też ślady pozostawione przez masonerię oraz 140-letnia stadnina koni, która posiada jedną z najdłuższych stajni w Europie. W okolicznych lasach znajdziemy też słynną kwaterę Hitlera - Wilczy Szaniec, a w pobliskich Muławkach Muzeum Znaczków i Historii Poczty - raj dla każdego filatelisty. Zobaczymy tu m.in. jeden z egzemplarzy pierwszego na świecie znaczka z 1840 r. Kętrzyn i okolice urzekają swoją różnorodnością i kolorytem. To obowiązkowy punkt w programie dla każdego odwiedzającego Mazury. Można tu znaleźć nie tylko piękne jeziora i lasy, ale również fascynujące historie, wspaniałe zabytki i ciekawych ludzi.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 274 Nowy Dwór Mazowiecki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Nowy Dwór Mazowiecki to miejsce u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry. Tomek Bednarek zaprasza widzów do Twierdzy Modlin, odwiedza spichlerz i stary dworzec kolejowy wpisany do rejestru zabytków, zabiera nas także do współczesnego Nowego Dworu - Ośrodka Doskonalenia Technicznego Jazdy oraz na spacer w koronach drzew w Pomiechówku.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Reklama
19:32 Zakochaj się w Polsce - Kraków nowoczesny Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek pokaże, że Kraków to nie tylko miasto wspaniałych zabytków, ale również miejsce, gdzie możemy zobaczyć spektakularne przykłady współczesnej architektury. Zobaczymy m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym znajduje się imponująca kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Ten uznany krakowski kolekcjoner w trakcie licznych podróży zebrał sześć i pół tysiąca zabytków z Japonii. Tomek Bednarek odwiedzi też Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Małopolski Ogród Sztuki - jeden z najciekawszych współczesnych budynków Krakowa. Zawiera on nowoczesną mediatekę oraz wielofunkcyjną salę widowiskową. Spacer zakończy się na kładce Bernatka. To nowa przeprawa przez Wisłę, nazywana przez krakowian "mostem miłości" Zakochane pary pieczętują tutaj swoją miłość kłódką z wygrawerowanymi imionami, a klucz wrzucają w odmęty Wisły.

Czas trwania: 21min. / 2017 / magazyn
Program TV na 17 maja 2024 (Piątek)
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 37 Wałcz Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Wałcz - miasto położone pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami. Wyjątkowe walory przyrodnicze przyciągają nie tylko turystów, ale i wioślarzy oraz wędkarzy. Sportowców można tu spotkać na każdym kroku, trenują w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, a najsłynniejszych uhonorowano w Alei Gwiazd Sportu. Wałcz zachwyca pięknym rynkiem, dobrze zachowanymi zabytkami architektonicznymi oraz pozostałościami dawnych fortyfikacji. Warto też odwiedzić pobliskie, maleńkie miasto Tuczno, gdzie zachował się w dobrym stanie zamek jedyny na całej Ziemi Wałeckiej. Wałcz i okolice to raj dla sportowców i wszystkich szukających dobrego miejsca do aktywnego wypoczynku. Miasto przyciąga jak magnes pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód, bo naprawdę nie brak tu atrakcji.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 275 Świdnik Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę ze względu na jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Na mapie naszego kraju obok miejscowości z bogatą historią, znajdziemy także te młodsze. Nie przyciągają turystów swoimi zabytkami, ale mogą zaoferować inne atrakcje. Takim miejscem jest Świdnik. Miasto wysokich lotów. Nawiązanie do lotnictwa jest uzasadnione, bowiem historia Świdnika jest nierozerwalnie związana z tym miastem. Tomek Bednarek zagląda do Aeroklubu i Zakładów PZL Świdnik, opowiada o słynnej orkiestrze dętej Helicopters Brass Orchestra i zaprasza do Słowiańskiego Grodu w Milejowie.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
06:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 331 Śląski Gaudi - Śladami Stanislawa Niemczyka Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Prowadzący odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Zdarzają się czasem twórcy tak wyjątkowi, że nie potrafimy od razu docenić wielkości ich dzieła. Tak było ze Stanisławem Niemczykiem, jednym z najoryginalniejszych wizjonerów współczesnej polskiej architektury. Dziennikarze i krytycy nadali mu przydomek Śląskiego Gaudiego, bo na rodzinnym Górnym Śląsku tworzył równie niezwykłe budowle, jak słynny Katalończyk w Barcelonie. W najbliższym odcinku Wojciech Żołądkowicz pokaże nam dzieła wybitnego śląskiego architekta Stanisława Niemczyka.

Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
12:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 322 Szydłów Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
18:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 325 Sławno Logo TVP Polonia
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
Reklama
22:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 322 Szydłów Logo TVP ABC
Program TV na 18 maja 2024 (Sobota)
05:15 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 38 Dęblin Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Żadne inne miasto w Polsce nie jest tak blisko nieba jak Dęblin - siedziba jednej z trzech najstarszych szkół lotniczych świata. Z dęblińskiej Szkoły Orląt wywodzą się bohaterowie powietrznych bitew nad Warszawą, Anglią, Atlantykiem, Bałkanami, a nawet Chinami. Tu pierwsze loty odbywali najwięksi mistrzowie polskiego lotnictwa, a w cieniu parku otaczającego rektorat tworzyła Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza mały punkt na mapie Polski, który odegrał tak dużą rolę w historii Europy. Tylko tu można przechadzać się między śmigłowcami, które zapisały się w dziejach naszego kraju. A jeśli od lotniczych atrakcji zakręci się nam w głowie, można odpocząć... na rybach. Tam gdzie Wieprz wpada do Wisły, bieg rzeki zwalnia i tworzy idealne miejsce dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu z całej Polski.

Czas trwania: 24min. / 2016 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 276 Łęczna Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy, przyrodniczy i rekreacyjny. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni.

Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
Program TV na 19 maja 2024 (Niedziela)
04:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 269 Barczewo Logo TVP HD
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
05:15 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 39 Reszel Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Warmię, gdzie nad niewielką rzeką Sajną, wyrasta na wzgórzu jedno z najbardziej magicznych miasteczek w Polsce - Reszel. To istny klejnot gotyku. Już z daleka przyciąga wzrok swoją ceglaną sylwetą. Można tu odkryć unikatowy średniowieczny układ miejski, jedyny zachowany w województwie warmińsko - mazurskim. Nie brakuje tu tajemniczych historii, procesów czarownic, a nawet cudów. Bo Warmia to nie tylko kraina jezior i lasów, ale również bogactwo historii. W Reszlu można zwolnić tempo i wrzucić na luz. To pierwsze polskie miasto, które znalazło się w międzynarodowym stowarzyszeniu Cityslow - sieci małych miast stawiających na turystykę tradycyjną. Łączy je atmosfera nastawiona na celebrację zwykłego życia! Taka filozofia sprzyja niespiesznemu odkrywaniu uroków gotyckiego miasteczka, w którym duch średniowiecza jest wciąż żywy.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 277 Darłowo Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
08:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 325 Sławno Logo TVP1 HD
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Reportaż z różnych miejscowości Polski

Czas trwania: 23min. / 2024 / magazyn
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Łódź
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Szczecin
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Lublin
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
Reklama
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
Program TV na 20 maja 2024 (Poniedziałek)
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Szczecin
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Poznań
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Łódź
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Lublin
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 40 Pułtusk i Serock Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Pułtusk i Serock - dwa niezwykłe miasta na Mazowszu. Są jednymi z najstarszych miast regionu i przyciągają swoimi walorami przyrodniczymi i bogactwem zabytków. Łączy je nie tylko długa i bogata historia, ale i osoba Napoleona Bonaparte, który odwiedził obydwie miejscowości przed ponad 200 laty. Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza i słynie z najdłuższego rynku w Europie. Ma on kształt wydłużonego prostokąta o imponującej długości 400 metrów. W Pułtusku nie brak też wspaniałych zabytków. Do takich należy m.in. tutejszy zamek, który gościł niegdyś polskich królów, a z jego okien Napoleon obserwował wycofujące się wojska rosyjskie. Serock to popularne miejsce weekendowych wypadów warszawiaków, które oferuje idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. W 2016 roku miasto wygrało w sondzie przeprowadzonej przez Narodowy Portal Turystyczny, zyskując miano najlepszego kurortu na Mazowszu.

Czas trwania: 20min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 278 Gryfice Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
13:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 257 Warszawskie Bielany Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Bielany to jedna z północnych dzielnic Warszawy. Zachowała się w niej stara zabudowa z malowniczymi uliczkami z gazowymi latarniami. Można tutaj nawet zobaczyć ostatni w mieście relikt Puszczy Mazowieckiej czy olbrzymi kompleks sportowy, w którym trenowało wielu polskich olimpijczyków. Nazwa dzielnicy pochodzi od białego koloru habitu kamedułów, których sprowadzono tutaj z dzielnicy Krakowa o tej samej nazwie. Nowy klasztor założono z inicjatywy króla Władysława IV na Górze Polkowej, wówczas położonej pod Warszawą, a dziś leżącej w sercu Lasu Bielańskiego. 150-hektarowy Las Bielański można nazwać kolejną pamiątką po kamedułach. Na leśnych terenach wokół klasztoru wyręb mogli prowadzić jedynie zakonnicy. I dzięki tej ochronie zachowały się tu kilkusetletnie dęby, olsze w wieku dochodzącym do 120 lat. Las Bielański położony jest malowniczo na tarasach zalewowych Wisły i jak na swoje miejskie położenie słynie z bioróżnorodności. Na jego skraju można odkryć olbrzymi kompleks dawnego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, który powstał z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego. Dziś to warszawski AWF - istna kuźnia talentów. Trenowało tutaj wielu olimpijczyków - wśród nich m.in. Irena Szewińska, Władysław Komar, Mateusz Kusznierewicz.

Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn
Program TV na 21 maja 2024 (Wtorek)
04:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 206 Głogów Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy Głogów, miasto malowniczo położone nad Odrą. Niegdyś mieścił się tu słowiański gród Dziadoszan. Spacer po mieście rozpoczniemy na schodach ratusza. To właśnie tu można zobaczyć Polę, figurkę dziewczynki karmiącej gołębie. Pola i Staś z procą to rzeźby zrealizowane w cyklu Dzieci Głogowskie, które postawiono w 900. rocznicę obrony Głogowa, podczas której tragicznie zginęli najmłodsi mieszkańcy miasta. Prace z brązu, autorstwa artysty rzeźbiarza Macieja Cendlaka harmonijnie wpisują się w historyczno-artystyczny klimat miasta.

Czas trwania: 21min. / 2020 / magazyn
Reklama
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 41 Frombork Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Frombork - klejnot Warmii, jedno z najpiękniejszych miast północnej Polski i obowiązkowy przystanek dla każdego, kto wybiera się nad Zalew Wiślany. To miasto jednego z najwybitniejszych uczonych nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, który we Fromborku spędził 33 lata życia. To właśnie tu polski astronom "wstrzymał słońce, ruszył ziemię" i na zawsze zmienił wiedzę o wszechświecie. Gwiazdy mówią tu wyjątkowo mocnym głosem, ale i na ziemi nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach. Tutejsze Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało swój średniowieczny charakter i gotycką dostojność. Bazylika katedralna to najstarsza budowla na fromborskim wzgórzu, ale też jedna z największych i najpiękniejszych budowli sakralnych w północno - wschodniej Europie. Frombork to miejsce niezwykłe - nauka i wielkie odkrycia wrosły tu w rytm codzienności, która z kolei toczy się pośród zdumiewającej architektury późnego gotyku i baroku. A to wszystko nad Zalewem Wiślanym.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 279 Świdwin Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
10:50 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Tym razem zaprasza do jednego z najpiękniejszych polskich zamków, położonego w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Jej sercem jest Dolina Prądnika, nad którą 700 lat temu wzniesiono właśnie Zamek Pieskowa Skała. Pieskowa Skała jest częścią tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Zamek słynie z legend, choćby tej o Dorotce, niewiernej żonie jednego z Szafrańców, którą okrutny mąż kazał żywcem zamurować w piwnicy pod wieżą. Na terenie zamku odbywają się niezwykłe historyczne rekonstrukcje, prezentacje strojów, broni i pozorowanej walki - choćby pokazy Chorągwi Husarskiej - wielbicieli historii Polski, staropolskich militariów i tradycji z czasów świetności Rzeczpospolitej.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 22 maja 2024 (Środa)
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 42 Puszcza Kampinoska Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Puszczę Kampinoską, piękną enklawę nieskażonej przyrody, uznaną przez UNESCO w 2000 roku za światowy rezerwat biosfery i europejską ostoję ptaków. Cuda przyrody spotykają się tutaj z historią, a wśród drzew ukrywają się perełki architektury. Puszcza Kampinoska to jeden z dwóch parków narodowych w Europie i trzech na świecie, które bezpośrednio graniczą ze stolicą kraju. Na ciągnących się wśród wydm, bagien i torfowisk ścieżkach można łatwo zapomnieć o codzienności i spokojnie odetchnąć pełną piersią. Pasjonaci historii znajdą coś dla siebie w Zaborowie Leśnym, Lipkowie, Zawadach oraz Palmirach. Wędrówka śladami naszej burzliwej przeszłości na długo zapada w pamięć.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 280 Śladami Marii Konopnickiej Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
17:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 257 Warszawskie Bielany Logo TVP3 Szczecin
Program TV na 23 maja 2024 (Czwartek)
04:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 210 Kazimierz krakowski Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży po Polsce będzie krakowski Kazimierz. Mówią o nim, że jest magiczny, pełen kolorów, smaków i zapachów. Będziemy zwiedzać Kazimierz od wschodu do zachodu słońca. Można go zwiedzić w ciągu jednego dnia - nie potrzeba samochodu, tramwaju, ani nawet mapy. Jeśli ktoś się zgubi - tym lepiej. Kazimierskie zakątki tylko na to czekają. Pełno tutaj malowniczych, małych uliczek i klimatycznych kamienic, a o drogę zawsze zapytać można lokalnego przechodnia. Zaczniemy od słynnej Skałki, na której znajduje się Klasztor oo. Paulinów, powędrujemy dalej szlakiem synagog i murali, pytając i smakując klimat dzielnicy.

Czas trwania: 22min. / 2020 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 43 Olsztyn Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Olsztyn - stolicę Warmii i Mazur, jedno z najpiękniejszych i najciekawszych historycznie miejsc regionu. Mieszkał tu jeden z najwybitniejszych uczonych w historii, Mikołaj Kopernik, który zasłużył się w obronie miasta przed Krzyżakami. To właśnie tutaj można zobaczyć jedyną w zbiorach Polski książkę z biblioteki znakomitego astronoma - na marginesach zachowały się notatki odręcznie przez niego sporządzone. W Olsztynie warto odwiedzić zamek z XIV wieku, gotycką bazylikę, Muzeum Nowoczesności, założone w budynku dawnego tartaku z XIX w. oraz drugie co do wielkości w Polsce planetarium. Miasto zachwyca też wspaniałą przyrodą, która harmonijnie wtapia się w krajobraz. W granicach Olsztyna znajduje się 11 jezior i ponad 1800 hektarów lasów. A tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni miasta. To dlatego oddycha ono zielonymi płucami!

Czas trwania: 24min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 281 Łęczyca Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
19:33 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 29 Drohiczyn Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Drohiczyn - malownicze miasto nad Bugiem. Początki jego historii mogą sięgać bardzo odległych czasów. Pewne jest to, że w XI wieku stał już gród z ważną komorą celną nad Bugiem, którym spławiano towary z Rusi Kijowskiej. Dziś Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia, miasto egzotyczne w swojej wielokulturowości i jednocześnie kameralnie swojskie, kojące. Nierozerwalnie złączone z biegiem rzeki i polską historią. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Diecezjalne w budynku dawnego klasztoru franciszkanów, jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa oraz szereg bunkrów i umocnień zbudowanych wzdłuż rosyjsko-niemieckiej granicy, wytyczonej na podstawie traktatu Ribbentrop-Mołotow. Drohiczyn to małe miasto z wielką historią.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
Program TV na 24 maja 2024 (Piątek)
04:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 219 Kościerzyna Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku odwiedzamy Kościerzynę - miasto malowniczo położone w południowej części Pojezierza Kaszubskiego. Jest otoczone pięknymi jeziorami, a jego nazwa pochodzi od łacińskiej Costerina - taka wersja pojawia się w odnalezionych dokumentach z 1284 roku, wystawionych przez Księcia Mściwoja II. Lokalna legenda opowiada o złowrogim niedźwiedziu, który dawno temu terroryzował okolicę i wzbudzał strach wśród mieszkańców. Aż do momentu, gdy pojawił się śmiałek, który odwagą i sprytem, pokonał gagatka. Stąd wziął się herb miasta - czarny niedźwiedź, kroczący pod dębowym konarem.

Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 44 Wielki Gościniec Litewski Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek ruszy w podróż jednym z najważniejszych niegdyś szlaków handlowych i pocztowych Europy, który łączył Warszawę z Wilnem. Wielki Gościniec Litewski brał swój początek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w dawnym Pałacu Wesslów mieściła się stacja Poczty Saskiej. Stąd podróżni wyruszali na daleką Litwę, docierając po drodze m.in. do Sulejówka, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Ciechanowca oraz Białegostoku. Dziś znów możemy podążać dawnym traktem i odkrywać malownicze miejscowości Mazowsza i Podlasia, pełne unikatowych zabytków i śladów wielokulturowego pogranicza. Na szlaku zachwyca też wspaniała przyroda oraz regionalna kuchnia. We wrześniu 2017 roku Wielki Gościniec Litewski otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie EDEN, organizowanym przez Komisję Europejską i został uznany za jedną z najlepszych destynacji turystycznych w Europie 2017 roku. Trakt łączący Warszawę z Wilnem zachwycił jurorów obfitością zabytków, atrakcji i lokalnych smaków.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
Reklama
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 282 Kozienicki Park Krajobrazowy Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
06:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 325 Sławno Logo TVP Polonia
12:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 318 Zamek Pieskowa Skała Logo TVP Wilno
18:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 337 Uniejów Logo TVP Polonia
Czas trwania: 21min. / 2024 / magazyn
22:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 280 Śladami Marii Konopnickiej Logo TVP ABC
Program TV na 25 maja 2024 (Sobota)
05:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 47 Busko - Zdrój Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Busko - Zdrój. Miasto ma ponad 700-letnią historię, w której kluczową rolę odegrało odkrycie niezwykłych właściwości tutejszych wód. Z ich dobrodziejstwa korzystała nawet królowa Jadwiga, która zażywała leczniczych kąpieli solankowych, przygotowywanych dla niej przez siostry norbertanki. Pierwsi "goście kąpielowi", bo takim mianem określano kiedyś tutejszych kuracjuszy, przyjechali do nowo utworzonego uzdrowiska w Busku - Zdroju w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś, po blisko 200 latach, w buskich sanatoriach poza kąpielami siarczkowymi korzystać można z szerokiej gamy kuracji i zabiegów. Ale nie same wody lecznicze przyciągają tu kuracjuszy ceniących zdrowie i dobre samopoczucie. Równie ważne są wydarzenia kulturalne i doskonałe warunki do uprawiana sportów.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 283 Śladami Mikołaja Kopernika Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Program TV na 26 maja 2024 (Niedziela)
04:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 221 Radzyń Podlaski Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Radzyń Podlaski może poszczycić się Pałacem Potockich, jedną z najpiękniejszych rokokowych rezydencji magnackich w Europie. Jest to pomnik wielkiej miłości małżeństwa Marianny i Eustachego Potockich oraz świątynia sztuki, która swój obecny kształt uzyskała w XVIII wieku. Oprócz tego Radzyń Podlaski to miasto spotkań podróżników, kolebka talentów muzycznych zainspirowanych geniuszem Karola Lipińskiego, a także miejsce kaźni polskich patriotów, którego mroczne historie rzucają nowy cień na karty historii Polski w XX wieku.

Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn
05:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 48 Nowy Sącz Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedzi Nowy Sącz. Miasto ma ponad siedem wieków historii, niezwykłą przyrodę wokół oraz malowniczą starówkę, której sercem jest duży rynek - drugi pod względem wielkości w Małopolsce, zaraz po Krakowie. O królewskiej przeszłości Nowego Sącza świadczą ruiny zamku wzniesionego na polecenie Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. W mieście warto też zwiedzić Bazylikę św. Małgorzaty oraz Sądecki Park Etnograficzny, w którym zgromadzono 70 oryginalnych budowli, przeniesionych z całego regionu. W pobliżu Nowego Sącza znajduje się o kilka dekad starsze, bratnie miasto - Stary Sącz. W przeszłości było ono ważnym punktem szlaku handlowego prowadzącego na Węgry. Pamiątką tamtych czasów jest świetnie zachowany średniowieczny układ rynku. Obydwa miasta oferują mnóstwo atrakcji. Do tego w każdej chwili można wejść na jedną z okolicznych gór, by rozkoszować się widokami na dolinę Dunajca czy Popradu.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 284 Inowrocław Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
08:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 337 Uniejów Logo TVP1 HD
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Poznań
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
Program TV na 27 maja 2024 (Poniedziałek)
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Poznań
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Kielce
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Gdańsk
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 285 Żary Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Program TV na 28 maja 2024 (Wtorek)
04:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 229 Chełmża Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Chełmża przyciąga turystów mrocznymi historiami z czasów średniowiecza, nietuzinkowymi kamienicami z początku XX wieku oraz wielkim jeziorem będącym częścią miasta. Jej symbolem jest średniowieczna katedra będąca jednym z najokazalszych i najciekawszych zabytków Pomorza. Cennym zabytkiem sakralnym, pamiętającym XIII wiek, jest kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Zbudowany z cegły i polnych kamieni miał burzliwe losy. W 1422 roku w wyniku najazdu polsko - litewskiego kościół zastał zniszczony. Chełmża leżała wówczas w granicach państwa krzyżackiego W XIX wieku świątynia przeszła w ręce ewangelików i dopiero po II wojnie światowej odzyskali ją katolicy. W Chełmży można też zobaczyć ewenement na skalę europejską - wieżę ciśnień funkcjonującą w stanie niezmiennym od początku XX wieku. W mieście można się zrelaksować nad Jeziorem Chełmżyńskim, które należy do typowych jezior rynnowych i ciągnie się na długości 7 kilometrów. 1/3 jego powierzchni rozpościera się w granicach miasta, a wędkarze mogą złowić tu sandacza, szczupaka, okonia, leszcza, płoć i karpia. Do szczególnej atrakcji należą tołpyga i troć jeziorowa. Chełmża to idealne połączenie atmosfery miejskiej z naturą. Piękne, zadbane budynki przypominające o historii sięgającej średniowiecza, a dookoła jezioro, plaże i natura miejsce idealne choćby na weekendową wizytę.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 50 Wielokulturowy Nurt Bugu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Tomasz Bednarek podąży nurtem jednej z najbardziej dzikich rzek na naszym kontynencie. Jej malownicze brzegi stanowią naturalną ostoję dla ptactwa, a kapryśne wody przyciągają amatorów kajakarstwa. Nawet nazwa rzeki, pochodząca od praindoeuropejskiego rdzenia beugh, oznaczającego łuk lub wygięcie, zdradza jej swobodnie meandrujący charakter. Poznamy wschodnie rubieże Polski, położone nad Bugiem przygraniczne tereny, które od wieków były miejscem, gdzie stykały się ze sobą różne narodowości, kultury i wyznania. Odwiedzone miejscowości - Janów Podlaski, Kostomłoty, Jabłeczna i Włodawa - znajdują się na szlaku turystycznym określanym jako Wielokulturowy Nurt Bugu. Tu na każdym kroku można napotkać ślady po dawnych mieszkańcach wschodnich Kresów, zanurzyć się w ich wierzeniach i obyczajowości. Wielokulturowy Nurt Bugu to marka szczególnie ostatnio doceniona - szlak otrzymał w 2017 roku I nagrodę i tytuł Najlepszej Destynacji Turystycznej w Polsce w polskiej edycji konkursu EDEN, organizowanego przez Komisję Europejską. Ta niezwykła i jakże różnorodna kraina, zachwyca o każdej porze roku.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 286 Nowa Sól Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
10:50 Zakochaj się w Polsce - odc. 319 Centrum Pendereckiego Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W tym odcinku oprowadzi widzów po jedynym zachowanym na świecie domu Ignacego Jana Paderewskiego, w Kąśnej Dolnej w Małopolsce. Kąśna Dolna to symbol pamięci po Ignacym Janie Paderewskim, podobnie jak Żelazowa Wola po Fryderyku Chopinie. Od 1990 roku w dawnym dworze kompozytora, filantropa i polityka, działa Centrum Paderewskiego. To muzeum poświęcone wielkiemu twórcy, ale i ośrodek kultury promujący muzykę klasyczną i jej współczesne interpretacje. Podziwiać będziemy także "koncertową stodołę" - jedną z najbardziej oryginalnych sal koncertowych w Polsce.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 29 maja 2024 (Środa)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 51 Koszalin Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Koszalin. To miasto było niegdyś znaczącym portem morskim, śmiało konkurującym na wodach Bałtyku z Kołobrzegiem. Koszalin przez stulecia był ważnym miastem Hanzy, czyli związku miast handlowych pobrzeża Morza Bałtyckiego. O czasach jego świetności przypominają imponujące gotyckie zabytki. Od morza Koszalin oddziela jezioro Jamno, królestwo leszcza, oraz mierzeja, której plaże przez dekady były mekką awangardowych artystów. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary, wielkie zniszczenia przyniosła także okupacja szwedzka podczas wojny trzydziestoletniej. Ostatnią tragedią był sowiecki ostrzał w pierwszych dniach marca 1945 roku, który obrócił zabudowę śródmieścia w morze ruin. Mimo dramatycznych wydarzeń miasto podniosło się z popiołów i dziś jest magicznym połączeniem historii i nowoczesności. Nawet morska historia Koszalina, choć wydaje się odległym wspomnieniem, jest jednak wciąż żywa. Pojawia się jako reminiscencja nawet we współczesnej architekturze. Otwarta w 2013 roku siedziba Filharmonii im. Stanisława Moniuszki, jedna z nowych ikon miasta, ma salę koncertową, której drewniana bryła wygląda jak wielki statek zamknięty w szklanym pudełku.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 287 Międzyrzecz Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
17:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 258 Kopalnia Soli "Wieliczka" Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Kopalnia Soli "Wieliczka" to obiekt wpisany na I Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziło ją miliony turystów, w tym tak wybitni Polacy jak Mikołaj Kopernik, marszałek Józef Piłsudski, Fryderyk Chopin czy Karol Wojtyła. Kopalnia w Wieliczce to 2391 podziemnych komór i 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach. W najgłębszym miejscu ma 327 m. Sól w tym miejscu eksploatowało się nieprzerwanie od połowy XIII wieku do 1996 roku. Zanim dotarto do złóż soli, otrzymywało się ją z warzenia solanki ze źródeł występujących na powierzchni. Kopalnię można zwiedzać m.in. na trasie turystycznej, pełnej niezapomnianych widoków oraz trasie górniczej przybliżającej nam procesy związane z wydobywaniem soli. Chociaż zarówno trasa turystyczna, jak i górnicza dostarczają ogromu wrażeń, stanowią one zaledwie 2% podziemnego miasta. Piękne rzeźby, zabytkowe kaplice, cuda natury i dziedzictwo pracy górniczej - znajdziemy tu wszystko. To miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Program TV na 30 maja 2024 (Czwartek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 52 Swołowo - Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka będzie Swołowo - stolica urokliwej i magicznej "Krainy w Kratę". Nazwa jest związana z występującą tutaj charakterystyczną zabudową szkieletową; domy mają bielone ściany ujęte w ciemną kratownicę drewnianych belek. Swołowo, niewielka miejscowość, położona 14 km na zachód od Słupska, jest najlepiej zachowaną wsią w Polsce z zabudową szkieletową. Do naszych czasów przetrwało ponad 70 historycznych budynków w kratkę. W 2012 roku otwarto tu nowe Muzeum Kultury Ludowej Pomorze, które powstało w odremontowanych XIX - wiecznych budynkach kilku zagród. Przy okazji zwiedzającym udostępniono odratowane obiekty gospodarcze: dom chlebowy z piecem do pieczenia chleba, lodownię oraz kuźnię. Dziś Swołowo rozsławia Pomorze Środkowe w całej Europie. Świetnie zachowany średniowieczny układ zabudowy miejscowości oraz jej niezwykłe walory architektoniczne przesądziły o tym, że miejscowość otrzymała w 2017 roku prestiżowy tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego. Było to możliwe dzięki muzeum i skansenowi, które pozwalają przenieść się do świata, jakby wprost wyciętego z malarskiego landszaftu! Warto też odwiedzić okolicę. W pobliskim Starkowie koło Ustki działa Muzeum Śledzia, a w Krzemienicy Pasieka "Wędrowna Barć" - tutejsi pszczelarze mają ciekawy pomysł na pozyskiwanie pysznych miodów odmianowych.

Czas trwania: 22min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 288 Biblioteki Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
08:00 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Wrocław
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Ignacy Jan Paderewski, jeden z największych polskich pianistów i kompozytorów, wybitny mąż stanu, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę, mógł mieszkać wszędzie. Koncertował w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, w każdym z tych miejsc zdobywał uznanie krytyków i uwielbienie publiczności. Zamieszkał jednak w dworku na polskiej wsi, w Kąśnej Dolnej w Małopolsce. Tomek Bednarek zaprasza widzów do jedynego zachowanego na świecie domu Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprasza nas także do niezwykłej Koncertowej stodoły, jednej z najbardziej oryginalnych sal koncertowych w Polsce.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Rzeszów
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Opole
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Łódź
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Katowice
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Bydgoszcz
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3 Białystok
08:00 Zakochaj się w Polsce - odc. 315 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ciężkowice Logo TVP3
Program TV na 31 maja 2024 (Piątek)
04:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 237 Wadowice Logo TVP HD
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 53 Zielona Góra Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Zieloną Górę. Historia tego miasta nieodłącznie związana jest z uprawą winorośli. Jeszcze w XIX wieku winnice zajmowały aż 700 hektarów jej powierzchni. Dziś jej winne serce bije tak samo mocno, a okoliczne plantacje znów stają się wizytówką miasta. Co rok odbywa się tu huczne winobranie, a jedną z piwnic Muzeum Ziemi Lubuskiej zajmuje ekspozycja prezentująca tradycje winiarstwa w zielonogórskim rejonie. W mieście warto też odwiedzić Planetarium Wenus oraz skansen - Muzeum Etnograficzne w Ochli - na obrzeżach Zielonej Góry. Spacerując wśród zabytkowych chat, można odnieść wrażenie, że czas stanął tu w miejscu. Ta oryginalna zabudowa rzetelnie odwzorowuje codzienne życie dawnej wsi, a organizowane w skansenie wydarzenia prezentują tradycje ludowe oraz tajniki ginących zawodów. Zielona Góra jest jak dobre wino. W jej bukiecie odnaleźć można łagodność zielonogórskich wzgórz, łaskawy klimat dawnych dziejów miasta oraz słodycz winogron do dziś rosnących w samym jego sercu. Konsekwencja i wdzięk, z jakim Zielona Góra kultywuje swoje winiarskie dziedzictwo sprawia, że to miejsce, z którym trudno się rozstać.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 289 Zagórzańskie Dziedziny (Beskid wyspowy i Gorce) Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
06:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 337 Uniejów Logo TVP Polonia
12:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 319 Centrum Pendereckiego Logo TVP Wilno
18:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 326 Bytów Logo TVP Polonia
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazyn
22:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 274 Nowy Dwór Mazowiecki Logo TVP ABC
Program TV na 1 czerwca 2024 (Sobota)
04:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 239 Zamek w Kórniku Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach Polski, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Zamek w Kórniku jest jednym z najpiękniejszych romantycznych zamków w Polsce. Wraz z otaczającym go parkiem został wpisany na listę Pomników Historii RP. W historycznych murach warowni można spotkać ducha Białej Damy, a tutejsza biblioteka skrywa cenne rękopisy Chopina, Mickiewicza. Kórnik to niespełna 8-tysięczne miasto, niegdyś prywatne. To miejsce urodzenia Wisławy Szymborskiej. W centrum znajduje się wyjątkowo długi Rynek, który powstał z rozszerzenia głównej drogi biegnącej przez miejscowość. Turyści ściągają tu, by podziwiać okazałą rezydencję, która była niegdyś siedzibą rodów Górków i Działyńskich. Trzy baszty widnieją nawet w herbie miasta. Zabytkowa rezydencja w Kórniku to również jedna z największych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Kórnicki zamek wygląda bardziej na gustowny pałac niż warownię. Zachował jednak częściowo obronny charakter, bo otacza go ze wszystkich stron szeroka fosa. Prawdopodobnie pierwszy zamek powstał w tym miejscu jeszcze w XV wieku - posadowiono go na bagiennej wyspie, a dostępu do niego strzegł zwodzony most. Obecny kształt budowla zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie, kiedy panem na zamku był Tytus Działyński. To wówczas zamek przyodział styl neogotyku angielskiego.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 54 Przełom Dunajca Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W trakcie kolejnej wyprawy Tomasz Bednarek odwiedzi jedno z tych miejsc, gdzie szczególnie silnie czuć potęgę natury i moc żywiołów oraz majestat i monumentalność gór. Płynąc rwącą rzeką wśród ścian skalnych, wysokich miejscami na 300 metrów, można doświadczyć niesamowitych wrażeń. To spływ Przełomem Dunajca, nazywanym także Pienińskim Przełomem, atrakcja na skalę europejską. Warto to przeżyć, a przy okazji poznać cały, jakże malowniczy region, w większości leżący na terenie najstarszego w Polsce - utworzonego w 1932 roku - Pienińskiego Parku Narodowego. Przez wieki spływ Przełomem Dunajca miał przede wszystkim znaczenie gospodarcze. To właśnie w tej okolicy, zwiezione z Tatr i Gorców drewno łączono w tratwy i spławiano Dunajcem, a potem Wisłą aż do Gdańska, gdzie wykorzystywane było do budowy statków. Dziś spływ to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Najlepszym jej zwieńczeniem jest odwiedzenie urokliwych miasteczek tego regionu - Szczawnicy i Krościenka oraz średniowiecznej warowni - zamku w Niedzicy.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 290 Bytom Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 2 czerwca 2024 (Niedziela)
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 55 Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Dolinę Pałaców i Ogrodów. To najgęściej zabudowane arystokratycznymi posiadłościami miejsce w Europie. W tej malowniczej krainie z panoramą na Karkonosze zakochali się w XIX wieku arystokraci, członkowie rodziny królewskiej, a nawet sam król Prus Fryderyk Wilhelm III. Owocem tego uczucia jest ponad 30 zamków, pałaców i ogrodów leżących na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. 11 z nich wpisano na listę Pomników Historii. Są wśród nich m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze oraz pałace w Łomicy, Wojanowie, Mysłakowicach oraz Bukowcu. Nie tracąc czasu na pokonywanie sporych odległości, w Dolinie Pałaców i Ogrodów można zwiedzić budowle różnych stylów - od gotyckich przez romańskie po klasycystyczne, otulone gęstymi lasami, wielkimi ogrodami albo parkami krajobrazowymi. 200 lat temu był to jeden z najmodniejszych terenów inwestycyjnych na kontynencie. Dziś wiele rezydencji przeżywa drugą młodość - odrestaurowano je bardzo starannie, dochowując wierności szczegółom. Dzięki temu po wybitnych architektach, którzy wznieśli je na przestrzeni epok, zachowały się oryginalne wystroje, układy przestrzenne i rozległe parki bądź ogrody. A wszystko to na tle przepięknej panoramy Karkonoszy.

Czas trwania: 24min. / 2017 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 291 Ostrów Tumski w Poznaniu Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 3 czerwca 2024 (Poniedziałek)
06:00 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 1 Płock Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o Polsce, prowadzona przez znanego aktora Tomasza Bednarka. W tym odcinku odwiedzamy Płock - miasto, które ma 1000 - letnią historię, a w przeszłości pełniło funkcję stolicy Polski. Słynie z największej w kraju kolekcji przedmiotów secesyjnych. Pochodzący stąd wioślarze zdobywają medale na kolejnych olimpiadach, a w całym biegu Wisły nie ma chyba tak pięknego widoku na tę rzekę. Wyjątkową atrakcję ma do zaoferowania odwiedzającym miejscowe zoo. Tomasz Bednarek rozpoczyna swą wędrówkę na wysokim brzegu Wisły, nazywanym Wzgórzem Tumskim. Płocka skarpa jest najwyższa w całym biegu tej rzeki - ma 53 m. Piękne widoki to zaledwie tło dla zgromadzonych w tym miejscu zabytków, m.in. wspaniałej katedry. W Płocku odwiedzimy: Muzeum Mazowieckie, Stary Rynek, najstarszą w Polsce szkołę tzw. Małachowiankę, zoo oraz ośrodek, gdzie trenują wioślarze.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 292 Szamotuły Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 4 czerwca 2024 (Wtorek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 57 Piotrków Trybunalski Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Piotrków Trybunalski - miasto wielu kultur, uwielbiane przez filmowców i będące kolebką polskiego parlamentaryzmu. Rzut oka na mapę wystarczy, by zauważyć, że leżący w centralnej Polsce Piotrków Trybunalski jest niczym pępek naszego kraju. To położenie sprawiało, że tu krzyżowało się wiele dróg i Piotrków zawsze miał znaczenie strategiczne. Był w związku z tym miastem królewskim, które bywało świadkiem licznych i ważnych wydarzeń, między innymi obrad sejmu. To właśnie tu w 1493 roku powstał dwuizbowy parlament składający się z Senatu oraz Izby Poselskiej. W mieście można zwiedzić m.in. zamek królewski zbudowany na początku XVI wieku na polecenie Zygmunta I Starego, najstarszy kościół w mieście, mający za patrona św. Jakuba Apostoła oraz sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów. Malownicze plenery miejskie od lat przyciągają do Piotrkowa filmowców i to nie tylko polskich. Tutejsze plany stały się popularne do tego stopnia, że powstał nawet szlak turystyczny pod nazwą "Piotrków Filmowy". Jego poszczególne przystanki oznaczają tablice, stylizowane na filmowe klapsy.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 2 Muzeum Powstania Warszawskiego Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): 1 sierpnia 2016 roku, centrum Warszawy godz. 17:00. Tomasz Bednarek, tak jak tysiące mieszkańców stolicy, oddaje tego dnia hołd tym, którzy walczyli w powstaniu warszawskim. Choć minęły 72 lata, pamięć o tamtych wydarzeniach nie przemija. Kolejne pokolenia z coraz większym uznaniem i pokorą mówią: pamiętamy. W tym odcinku Tomasz Bednarek zwiedza Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte 31 lipca 2004 roku. Powstało z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W ciągu roku odwiedza je aż pół miliona osób. Muzeum było pierwszą tak nowoczesną placówką tego typu i stało się wzorem dla innych. Obok fotografii i przedmiotów z powstania, bardzo cenne są świadectwa i opowieści osób, które przeżyły. Stworzono Archiwum Historii Mówionej, w którym jest nagrane blisko 3 tysiące wywiadów z powstańcami. Pracownicy wciąż szukają kolejnych osób, których wspomnienia można byłoby uwiecznić. Bo muzeum nie jest jedynie miejscem pamięci samego wydarzenia, ale miejscem pamięci o ludziach, którzy wtedy walczyli.

Czas trwania: 23min. / 2016 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 293 Kruszwica Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
10:45 Zakochaj się w Polsce - odc. 305 Muzeum Hymnu Logo TVP Wilno
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 5 czerwca 2024 (Środa)
06:05 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 3 Park Natoliński Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Park Natoliński w Warszawie. Król Jan III Sobieski organizował tu polowania, August II Mocny hodował bażanty, a Stanisław Kostka Potocki pisał swoje traktaty. Współcześnie można tu przechadzać się po parku, podziwiać pałac i posłuchać muzyki poważnej. Natolin zalicza się do najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo - parkowych w Polsce. Jego historia rozpoczęła się za panowania Jana III Sobieskiego. Głównym zabytkiem w tym parku jest klasycystyczny pałac, wybudowany w 1780 roku według projektu warszawskiego architekta Szymona Bogumiła Zuga. Ważnym walorem tego miejsca jest przepiękna przyroda, która zachwyca o każdej porze roku. Obecnie zespół pałacowo - parkowy to studencki kampus Kolegium Europejskiego - szkoły kształcącej przyszłych dyplomatów.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 295 Stare Miasto w Gdańsku Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W Gdańsku. znanym i kochanym przez Polaków i turystów z całego świata, Tomek Bednarek pokaże widzom zabytki Głównego Miasta. Zabierze nas pod Złotą Bramę, na Długi Targ, Dwór Artusa, do Ratusza, na Długie Pobrzeże, Ośrodka Kultury Morskiej, Bazyliki Mariackiej i wyjątkowego Muzeum Bursztynu. Zajrzy także na najpiękniejsze i pełne czaru gdańskie uliczki. W Gdańsku nie można się nie zakochać.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
Program TV na 6 czerwca 2024 (Czwartek)
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 61 Opinogóra Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Opinogórę. Historia tej miejscowości splotła się z losami rodu Krasińskich, jednego z najpotężniejszych na Mazowszu. Jego przedstawiciel Zygmunt Krasiński, autor m.in. "Nie - Boskiej komedii", zapisał się na kartach polskiej literatury jako wybitny twórca epoki romantyzmu. Pamięć po tej epoce jest tu pielęgnowana do dziś. Na łagodnych wzniesieniach Opinogóry Górnej rozciąga się ponad 20-hektarowy Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum Romantyzmu. Sercem parku krajobrazowego w stylu angielskim jest neogotycki Pałacyk Krasińskich, który wraz z zabudowaniami dworskimi i folwarkiem tworzą kompleks muzealny o wyjątkowej wartości historycznej. Nieopodal znajduje się wieś Krasne, która nieprzerwanie od XIV w. do początków XX wieku pozostawała w rękach Krasińskich herbu Ślepowron. To właśnie od nazwy Krasne wywodzi się nazwisko magnackiego rodu. Jego przedstawiciele spoczywają tu w podziemiach XVI-wiecznego kościoła ufundowanego przez biskupa krakowskiego Franciszka Krasińskiego.

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 4 Zamek w Baranowie Sandomierskim Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza zamek w Baranowie Sandomierskim. Z uwagi na swój przepiękny dziedziniec obiekt ten jest nazywany małym Wawelem. Chodzi o arkadowe krużganki przypominające te krakowskie. Ale Baranów ma też własne, unikatowe elementy, jedyne w swoim rodzaju. Opowiedzą o nich miejscowi przewodnicy. Wokół zamku rozciągają się przepiękne ogrody. Na tarasach stworzono geometryczny ogród włoski z kwaterami roślin. Poniżej na terenie dawnego sadu owocowego istnieje ogród angielski. Niektóre rosnące tu drzewa to pomniki przyrody, na przykład dwa tulipanowce, z których jeden liczy około 200 lat. W maju i czerwcu można zobaczyć, jak rosną na nich tulipany. Zamek w Baranowie to pozostałość po kulturze sarmackiej w Polsce. Dociekliwy prowadzący zapyta, na czym polegała jej specyfika.

Czas trwania: 21min. / 2016 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 296 Sejny Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Sejny. Na północnym wschodzie naszego kraju, tuż przy granicy z Litwą, leży najmniejsze polskie miasto powiatowe. Słowo seina w języku jaćwieskim oznaczało trawy porastające bujnie brzegi i zakola rzeki. Tak było tutaj przed wiekami. To być może od nich wzięto nazwę tego zamieszkiwanego przez nieco ponad 5 tys. mieszkańców miasteczka. Tomek Bednarek zaprosi Widzów do Muzeum Ziemi Sejeńskiej, Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1610 roku i Białej Synagogi z 1860 roku. Odwiedzi też kaplicę św. Agaty z 1789 roku i porozmawia o pisaniu ikon. A na koniec posmakuje wybornej litewskiej kuchni.

Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
Program TV na 7 czerwca 2024 (Piątek)
04:30 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 7 Puławy Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek zaprasza do Puław. Miłośnicy historii mogą tu zobaczyć Pałac Czartoryskich, pasjonaci przyrody i ekolodzy - rezerwaty z lasami łęgowymi i wąwozami. Dla ludzi wysportowanych ideałem będą spływy kajakowe czy żeglarstwo na Wiśle. Miasto zaskakuje liczbą atrakcji. W XVII wieku na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w Puławach powstał barokowy pałac. Na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej i jej męża księcia Adama Kazimierza miasto stało się ostoją dla artystów, pisarzy i naukowców. Czartoryska przebudowała pałac i stworzyła słynny romantyczny ogród angielski. Oprócz ciekawej historii, wielkim walorem Puław jest również przepływająca tędy Wisła ze swoimi rozlewiskami i małymi kanałami. Występują tu idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki wodnej.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
05:25 Zakochaj się w Polsce - odc. 62 Bydgoszcz Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejnym przystankiem na trasie podróży Tomasza Bednarka będzie Bydgoszcz. Przez ostatnie dekady to miasto wypracowało swój unikalny charakter. Z dawnego ośrodka żeglugi śródlądowej ewoluowało do ważnego ośrodka kultury i sportu, nie zapominając przy tym o swoich wodnych tradycjach. Wisząca ponad Brdą rzeźba "Przechodzący przez rzekę" autorstwa Jerzego Kędziory idealnie oddaje naturę Bydgoszczy - kto chce ją zwiedzić, musi liczyć się z ciągłym przekraczaniem wody. Miasto porównywane jest z Wenecją i Amsterdamem. Jednym z najbardziej urokliwych miejskich zakątków jest bydgoska Wenecja - pierzeja XIX i XX - wiecznych kamienic, leżących na wodzie. Budynki, w których wówczas mieściły się fabryki i warsztaty rzemieślników, wzniesiono na palach wbitych w dno rzeki. Dziś od lustra wody oddziela je malowniczy bulwar, a z Wyspą Młyńską łączy kładka, miejsce uwielbiane zwłaszcza przez zakochanych. Bydgoszcz to miasto genialnego matematyka i kryptologa - Mariana Rejewskiego. W 1932 roku wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Nie doszłoby do tego, gdyby nie twierdzenie o iloczynie permutacji sformułowane w trakcie prac przez Rejewskiego. Dziś określane jest ono mianem "twierdzenia, które wygrało II wojnę światową".

Czas trwania: 24min. / 2017 / magazyn
06:05 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 5 Twierdza Modlin Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek rusza do Modlina. Zarówno król szwedzki Karol Gustaw, Napoleon Bonaparte jak i rosyjski car zauważyli, że istnieją w tym miejscu doskonałe warunki do zbudowania twierdzy obronnej. Dzięki temu w Modlinie powstała przepiękna i rzadko już spotykana architektura wojenna. Co ciekawe, jej detale architektoniczne mogą konkurować z tymi z najpiękniejszych pałaców. Modlin był miejscem, w którym rozgrywało się wiele ważnych w historii Polski konfliktów zbrojnych. Był też pierwszym portem wojennym II RP, założonym w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego. Nadal jest najlepiej zachowaną budowlą obronną w kraju. A w Europie może z nim konkurować jedynie francuskie Verdun.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 297 Muzeum Pamieci Sybiru w Białymstoku Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn
06:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 326 Bytów Logo TVP Polonia
12:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 305 Muzeum Hymnu Logo TVP Wilno
18:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 330 Sosnowiec Logo TVP Polonia
Czas trwania: 21min. / 2024 / magazyn
22:05 Zakochaj się w Polsce - odc. 241 Magurski Park Krajobrazowy Logo TVP ABC
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn
Program TV na 8 czerwca 2024 (Sobota)
04:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 8 Bory Tucholskie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Bory Tucholskie. To jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tu stanowiska rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Można tu spotkać m.in.: bieliki, zimorodki, gągoły czy żurawie. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się tu wilki. Prawdopodobnie to właśnie tutaj przed wiekami żył tur. W 2010 roku Bory Tucholskie otrzymały statut Rezerwatu Biosfery. Oznacza to, że należą do międzynarodowej sieci obszarów objętych ochroną. Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie jest najmłodszym i największym tego typu terenem w Polsce, obejmującym obszar prawie 320 tys. ha. W tym rejonie Polski oprócz pięknej przyrody można też zobaczyć m.in. zamek w Człuchowie - twierdzę obroną chroniącą niegdyś południowo - zachodnią granicę państwa krzyżackiego. Olbrzymi obszar Borów Tucholskich gwarantuje różnorodność atrakcji i przygód. Warto wybrać się tu na dłużej lub wracać do Borów kilkakrotnie, w różnych porach roku.

Czas trwania: 22min. / 2016 / magazyn
05:20 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 8 Bory Tucholskie Logo TVP HD
05:50 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 6 Żyrardów Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Żyrardów. 24 lipca 1833 roku powstał tu jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w Europie Środkowej - Fabryka Wyrobów Lnianych. Starą przędzalnię, pierwszy budynek, zaprojektował wybitny architekt Jan Jakub Gay. Dookoła powstały budynki mieszkalne dla pracowników i cała infrastruktura. Tworząca się osada fabryczna dała początek miastu, które dziś ma wiele twarzy, w zależności od tego kto opowiada jego historię. Poznamy ją z każdej strony. Odwiedzimy m.in. dawny bielnik fabryki, miejsce, gdzie suszono i bielono materiał. Tu istnieje teraz Muzeum Lniarstwa, gdzie można obejrzeć Żyrardów widziany oczami robotników. Większość maszyn jest nadal sprawna, a pracownikom muzeum marzy się, by przywrócić choć niewielką linię produkcyjną fabryki. Tomasz Bednarek odwiedzi również willę Dittricha - dawnego właściciela fabryki oraz słynną Resursę, gdzie bywała miejska elita.

Czas trwania: 23min. / 2016 / magazyn
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 298 Nakło nad Notecią Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Dawniej miasto to słynęło z doskonałych wyrobów mięsnych i z przemysłu cukierniczego. Prawa miejskie Nakło otrzymało w XIII wieku, jest zatem jednym z najstarszych miast Ziemi Krajeńskiej. Tomasz Bednarek pokazuje widzom m.in. dawny most kolejowy nad Notecią, Belweder - budynek dyrekcji cukrowni. Zajrzy także do Muzeum Ziemi Krajeńskiej i spichlerza z przełomu XIX i XX wieku.

Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
Program TV na 9 czerwca 2024 (Niedziela)
05:20 Zakochaj się w Polsce - odc. 64 Kluczbork Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Kolejna podróż Tomasza Bednarka wiedzie do Kluczborka. To miasto dosłownie miodem płynące. Zostało założone w XIII wieku przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. To tutaj narodziło się nowoczesne pszczelarstwo - a to za sprawą ks. Jan Dzierżona, uznanego badacza życia pszczół nazywanego "Kopernikiem od uli". Kluczbork otaczały niegdyś gęste lasy iglaste - mówi o tym sama nazwa miasta, która najpewniej powstała z połączenia słów: klucz oraz bór. Współczesnym symbolem tych ziem jest złocisty miód jeden z największych darów natury. Tutejszy rarytas - pyszny miód wytwarzany ze spadzi iglastej - przez wieki sprzedawano na placu targowym, czyli tutejszym rynku. Jak przystało na historyczne miasto - w jego centrum wznosi się majestatyczny ratusz. W Kluczborku nie brakuje innych zabytkowych budowli, dlatego warto tu przyjechać. Herb z wizerunkiem murów obronnych z szeroko rozwartą złotą bramą można traktować jako zaproszenie do odwiedzenia miasta. W Kluczborku łatwo się zakochać, bo to miasto dzięki pysznym miodom trafia przez żołądek wprost do serca!

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
05:50 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 7 Puławy Logo TVP Dokument
06:10 Zakochaj się w Polsce - odc. 299 Pałac w Walewicach Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn
08:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 330 Sosnowiec Logo TVP1 HD
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Zakochaj się w Polsce. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Zakochaj się w Polsce w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Zakochaj się w Polsce.

Poprzednie emisje Zakochaj się w Polsce w telewizji

Emisja Zakochaj się w Polsce miała miejsce:

2024-05-15 17:35 Zakochaj się w Polsce - odc. 144 Szwajcaria Połczyńska Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza część Pojezierza Drawskiego zwaną Szwajcarią Połczyńską. Zwiedzanie rozpoczyna w Połczynie - Zdroju. Siedemsetletnie miasto może pochwalić się już trzema wiekami tradycji uzdrowiskowych; w XVII wieku w okolicy odkryto źródło wód mineralnych. W drugiej połowie XIX wieku działalność uzdrowiskową przeniesiono z pobliskiego Międzyborza do centrum miasta. W 1854 roku oddano do użytku sanatorium Victoria Bad. Obecnie w uzdrowisku jest 1300 łóżek w obiektach sanatoryjnych. Niesamowitych wrażeń dostarcza podróż z Połczyna - Zdroju do Czaplinka słynną Szosą Stu Zakrętów. Asfaltowa wstążka wije się przez najpiękniejszą część Pojezierza Drawskiego - Dolinę Pięciu Jezior. Leżące w dolinie polodowcowej jeziora Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe to raj dla wędkarzy, miłośników spacerów i wypraw rowerowych. Ciekawostką jest, że przez tych pięć akwenów przepływa rzeka Drawa, która ma swój początek w okolicy jeziora Krzywego. Największe jezioro na terenie to Drawsko z charakterystycznymi długimi zatokami i 12 wyspami. W centralnej części akwenu znajduje się wyspa Bielawa - jedna z największych wysp śródlądowych w Polsce. Jezioro przyciąga miłośników przeróżnych sportów wodnych. Czaplinieckie Bractwo Żeglarskie organizuje tu regaty, które stanowią eliminacje do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. W Czaplinku warto zobaczyć najstarszy miejski zabytek - kościół wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Niewyjaśnioną dotąd zagadkę kryją podziemia. Pod jego drewnianą podłogą znajduje się krypta z ustawioną w niej trumną. Jednak nie wiadomo, kogo tam pochowano. Inne ciekawe miejsce Szwajcarii Połczyńskiej to wieś Siemczyno, gdzie znajduje się okazały, barokowy pałac.

Czas trwania: 22min. / 2019 / magazyn
2024-05-15 06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 273 Śladami Jakuba Fontany Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek prowadzi widzów śladami Jakuba Fontany, jednego z najważniejszych architektów dawnej Warszawy. To jemu stolica zawdzięcza m.in. kościół franciszkanów, Collegium Nobilium (obecnie siedziba Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza), kamienicę Prażmowskich, fasadę kościoła Świętego Krzyża, a nade wszystko przebudowę wnętrz Zamku Królewskiego. Choć warszawskie Stare Miasto zostało podczas okupacji doszczętnie zniszczone, staraniami m.in. prof. Jana Zachwatowicza odbudowano je na podstawie szczegółowych planów miasta, a także obrazów Canaletta (kamienica Prażmowskich). Prowadzący w ciekawy sposób opowiada o dawnej Warszawie oraz jej powojennej odbudowie. To piękny i kształcący spacer po stolicy Polski.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
2024-05-15 05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 35 Siedlce Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tomasz Bednarek odwiedza Siedlce. Króluje tu klasycystyczna architektura z XVIII wieku - symbol złotego okresu tego miasta na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Można tu podziwiać piękne zabytki, a w okolicy rozkoszować się mazowieckim krajobrazem. To tutaj odnalazło się jedno z największych arcydzieł europejskiego malarstwa - jedyne dzieło El Greca w Polsce - Ekstaza św. Franciszka. W Siedlcach przez stulecia biły dwa serca: obok tradycyjnego rynku drugim równoważnym centrum były dwór magnacki. Aż do upadku Rzeczypospolitej było to bowiem miasto prywatne. Świadczy o tym nawet herb Siedlec, Pogoń Litewska nawiązująca do herbu rodowego Czartoryskich, którzy rozbudowywali miasto pod koniec XVII wieku. Jak na 80 - tysięczną miejscowość ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Jest tu bardzo wiele dzieł najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu, nawet więzienie sygnuje tu sam mistrz Henryk Marconi, a poczta to z kolei dzieło Antonio Corazziego, projektanta Teatru Wielkiego w Warszawie. W pięknych i zadbanych Siedlcach można nie tylko się zakochać, ale i poczuć ducha epoki Oświecenia, kiedy królował rozum i umiłowanie sztuki!

Czas trwania: 23min. / 2017 / magazyn
2024-05-14 10:45 Zakochaj się w Polsce - odc. 322 Szydłów Logo TVP Wilno
2024-05-14 06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 272 Zduńska Wola Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
2024-05-14 05:25 Zakochaj się w Polsce s.I - odc. 34 Zamek w Gołuchowie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Żeby zobaczyć majestatyczny zamek w stylu francuskiego renesansu, nie musimy udawać się nad Loarę. Wystarczy wybrać się do niewielkiego Gołuchowa pod Kaliszem. Znajduje się tu jeden z najbardziej malowniczych zamków w Polsce, otoczony parkiem z wielowiekowymi drzewami. Tomasz Bednarek odwiedza Gołuchów, aby pokazać niezwykły urok tego miejsca. W tutejszym zamku nigdy nie mieszkał żaden monarcha, zawsze królowała tu wyłącznie sztuka. Stało się to możliwe, gdy pod koniec XIX wieku hrabina Izabella z Czartoryskich Działyńska przebudowała zamek. Miał być jej prywatnym rajem na ziemi, ale otwartym również dla ludzi z zewnątrz. Marzenie hrabiny Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, by w Wielkopolsce zbudować oazę sztuki w pięknym parkowym otoczeniu, nie tylko się ziściło, ale i przetrwało zawieruchy dziejowe. Arystokratka, oddając swój majątek i bogatą kolekcję na potrzeby muzeum, zbudowała pomnik trwalszy niż ze spiżu. Niewielki Gołuchów przyciąga niczym magnes koneserów sztuki i architektury. Miłośnicy przyrody mogą znaleźć tu coś dla siebie w jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa, mieszczącym się w dawnych zabudowaniach gospodarczych zamku.

Czas trwania: 21min. / 2017 / magazyn
2024-05-13 06:15 Zakochaj się w Polsce - odc. 271 Twardogóra Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 21min. / 2022 / magazyn
2024-05-13 00:55 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Bydgoszcz
2024-05-12 09:30 Zakochaj się w Polsce Logo TVP3 Bydgoszcz
2024-05-12 08:30 Zakochaj się w Polsce - odc. 331 Śląski Gaudi - Śladami Stanislawa Niemczyka Logo TVP1 HD

Opis (streszczenie): Ponadczasowa seria podróżnicza, wpisująca się w cykl inicjatyw promujących i popularyzujących Polskę. Prowadzący odwiedza najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w wielu zakątkach kraju, wędrując nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale docierając również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. Zdarzają się czasem twórcy tak wyjątkowi, że nie potrafimy od razu docenić wielkości ich dzieła. Tak było ze Stanisławem Niemczykiem, jednym z najoryginalniejszych wizjonerów współczesnej polskiej architektury. Dziennikarze i krytycy nadali mu przydomek Śląskiego Gaudiego, bo na rodzinnym Górnym Śląsku tworzył równie niezwykłe budowle, jak słynny Katalończyk w Barcelonie. W tym odcinku Wojciech Żołądkowicz pokaże dzieła wybitnego śląskiego architekta - Stanisława Niemczyka.

Zakochaj się w Polsce gdzie obejrzeć?

Zakochaj się w Polsce można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP ABC, TVP Dokument, TVP HD, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry