Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 16 maja 2024 (Czwartek)
17:30 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku odwiedzamy Tyniec. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem kontynuującym tradycję benedyktyńską, zajmującym poczesne miejsce w historii Polski niemal od zarania jej państwowości. Począwszy od pierwszej połowy XI wieku, przez kolejne stulecia, pełniło rolę ważnego ośrodka działalności misyjnej, życia liturgicznego i kulturalnego. Związane było także z istotnymi wydarzeniami politycznymi i postaciami historycznymi.

Czas trwania: 7min. / 2019 / reportaż
18:10 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - reportaż 1 Logo TVP3 Opole

Opis (streszczenie): Program prezentuje najciekawsze pominiki i zabytki polskiej kultury.

Czas trwania: 12min. / 2015 / reportaż
Reklama
Program TV na 18 maja 2024 (Sobota)
10:11 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3 Kraków
Program TV na 20 maja 2024 (Poniedziałek)
17:01 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii Logo TVP3 Kielce

Opis (streszczenie): Program o ważnych miejscach na mapie Polski nawiązujących do historii naszego kraju, polskiej literaturze.

Czas trwania: 8min. / 2024 / reportaż
21:51 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii Logo TVP3 Kielce
Program TV na 23 maja 2024 (Czwartek)
13:35 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Legnickie pole Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Kolejnym pomnikiem historii prezentowanym w cyklu jest Legnickie Pole. To tu 9 kwietnia 1241 r. spotkały się wojska śląskie dowodzone przez Henryka II Pobożnego z Mongołami. Bitwa, mimo że zakończyła się klęską i śmiercią monarchy, zatrzymała najazd obcych sił. Dla upamiętnienie tego starcia i tragicznej śmierci Henryka II Pobożnego, jego matka św. Jadwiga, postanowiła ufundować klasztor oraz kościół. Wedle legendy świątynia stanęła dokładnie w tym miejscu, w którym odnaleziono okaleczone, pozbawione głowy ciało księcia. We wnętrzach świątyni czekają na nas prawdziwe skarby. Wspaniałe freski wykonane przez Kosmę Damiana Asamaczy pochodzące z 1731 r. organy - dzieło Adama Horatio Caspariniego. Dziś jego dzieło uznawane jest za jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych instrumentów barokowych.

Czas trwania: 8min. / 2017 / reportaż
17:30 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kraków Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Zamek królewski na Wawelu, zabudowa średniowiecznego miasta, przedmieście Stradom i dawna żydowska dzielnica Kazimierz to miejsca, które prezentujemy w kolejnym odcinku programu. Kraków to miasto pełne obiektów o wysokich walorach artystycznych. Miasto jest siedzibą jednego z najstarszych uniwersytetów Europy. Spuścizną minionych stulecijest jedyny w swoim rodzaju zespół zabytków zachowanych w oryginalnej postaci, w którym w harmonijny sposób nawarstwiły się kolejne epoki w swym doskonałym kształcie. W odcinku naszymi przewodnikami po mieście są prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Czas trwania: 8min. / 2017 / reportaż
Program TV na 25 maja 2024 (Sobota)
10:10 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.II - Krasiczyn Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku cyklu odwiedzimy Krasiczyn. Zamek w Krasiczynie jest jednym z najcenniejszych zabytków nowożytnej architektury obronno - rezydencjonalnej w Polsce. Wyróżnia się wysokiej klasy formą architektoniczną z charakterystycznymi basztami i attykowymi zwieńczeniami oraz bogactwem wystroju elewacji. Wyjątkową wartość przedstawia zdobiący elewacje zamku zespół dekoracji sgraffitowych o złożonej tematyce, których powierzchnię oblicza się na ok. 7000 m kwadratowych.

Czas trwania: 7min. / 2019 / reportaż
Program TV na 27 maja 2024 (Poniedziałek)
17:01 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii Logo TVP3 Kielce
21:51 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii Logo TVP3 Kielce
Reklama
Program TV na 30 maja 2024 (Czwartek)
17:34 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Bochnia Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Była tak cenna, że toczono o nią wojny, a władcy chętnie ustanawiali państwowy monopol na jej uzyskiwanie. W średniowieczu nazywano ją "białym złotem", była środkiem płatniczym i symbolem bogactwa. Sól. Pierwsza jej kopalnia powstała w XIII wieku. A wszystko dzięki cystersom, którzy sprowadzeni do Bochni z Wąchocka, pokierowali budową pierwszego szybu i umożliwili wydobywanie soli kamiennej na dużą skalę. Dziś bocheńska kopalnia to fenomenalny zabytek techniki. Po kopalni oprowadzi nas Katarzyna Sanocka.

Czas trwania: 6min. / 2016 / reportaż
Program TV na 31 maja 2024 (Piątek)
00:25 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3 Warszawa
00:25 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3 Rzeszów
00:25 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3 Łódź
00:25 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Tyniec Logo TVP3
Program TV na 1 czerwca 2024 (Sobota)
10:10 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Zamość Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Perła renesansu, Padwa północy, prywatne miasto zbudowane od podstaw przez włoskiego architekta dla polskiego magnata. I jeden z najwspanialszych układów urbanistycznych na świecie. To Zamość - kolejne z miejsc, jakie odwiedzimy w ramach cyklu "Pomniki historii". Idealne pod względem struktury przestrzennej i organizacyjnej miasto Zamość założył w 1580 roku kanclerz wielki koronny hetman Jan Zamoyski. Szybko stało się ono niedoścignionym wzorem dla innychmiast Rzeczpospolitej. Zespół zabytkowy obejmuje układ miasta wraz z fortyfikacjami ukształtowanymi od XVI do XIX wieku. Już latach 30. XX wieku Zamość uznano oficjalnie za zabytek i objęto ścisłą ochroną konserwatorską. Przeprowadzona po II wojnie światowej kompleksowa restauracja poskutkowała wpisaniem Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dziś o randze miasta decydują nie tylko niekwestionowane walory architektoniczno urbanistyczne, ale też wyjątkowa otwartość zamojszczan, świadomych dziedzictwa wielkiej tradycji.

Czas trwania: 6min. / 2016 / reportaż
Program TV na 6 czerwca 2024 (Czwartek)
17:26 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Toruń Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Pierwsze skojarzenie Mikołaj Kopernik. Drugie Krzyżacy. Trzecie smakowite pierniki. Ale Toruń to zdecydowanie coś więcej. Położony na wysokim brzegu Wisły, na granicy Ziemi Chełmińskiej i Kujaw, przez lata był magnesem przyciągającym osadników. Akt lokacyjny miasta wystawiono w XIII wieku. 700 lat później, w 1994 roku toruńskie Stare i Nowe Miasto zostały uznane za Pomnik Historii. Średniowieczny zespół urbanistyczny Torunia składał się z trzech odrębnych organizmów: Starego i Nowego Miasta oraz zamku. Całość zajmowała obszar ponad 40 hektarów i była sukcesywnie umacniana ciągiem murów obronnych z bramami, basztami oraz fosą. Zabytki, jakie się tu znajdują, trudno zliczyć. Większość z nich ma niezwykłą historię. W kolejnym odcinku cyklu "Szlakiem miejsc niezwykłych" odwiedzamy Toruń. O mieście, jego znaczeniu i związkach z Krzyżakami opowiedzą mediewistka Elżbieta Pilecka, kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej oraz przewodnik Adam Kowalkowski.

Czas trwania: 7min. / 2016 / reportaż
Program TV na 8 czerwca 2024 (Sobota)
10:10 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Racławice Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Wolność, całość, niepodległość. Tymi słowami, 24 marca 1794 roku na rynku w Krakowie, generał Tadeusz Kościuszko wezwał do broni wszystkich mieszkańców miast i wsi. Polsce groził bowiem III rozbiór z rąk Rosji, Austrii i Prus i skreślenie z map Europy. Najważniejsza dla całej insurekcji kościuszkowskiej bitwa rozegrała się pod Racławicami. Pole walki zostało uznane za pomnik historii w 2004 roku.

Czas trwania: 6min. / 2016 / reportaż
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii.

Poprzednie emisje Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii w telewizji

Emisja Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii miała miejsce:

2024-05-14 14:39 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gniezno Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Matka polskich katedr, nekropolia arcybiskupów gnieźnieńskich, miejsce wyjątkowe dla polskiej historii, religii i kultury. Symbol tradycji królewskiej państwa polskiego i tradycji katedry koronacyjnej królów polskich oraz miejsce kultuśw. Wojciecha, apostoła i patrona Polski. Katedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie to jeden z najcenniejszych Pomników Historii. Jakie skarby skrywają wnętrza i podziemia Kościoła? Po gnieźnieńskiej katedrze oprowadzi nas ksiądz kanonik Jan Kasprowicz.

Czas trwania: 6min. / 2015 / reportaż
2024-05-13 21:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Toruń Logo TVP3 Kielce
Czas trwania: 7min. / 2016 / reportaż
Reklama
2024-05-13 17:01 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii - Toruń Logo TVP3 Kielce
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku zwiedzamy Gostyń. Ta niewielka miejscowość znajduje się 70 kilometrów od Poznania, 37 km od Jarocina, 34 km od Leszna i 100 km od Wrocławia. Na wzniesieniu, zwanym Świętą Górą, jest położony zespół kościelno - klasztorny filipinów. Jego główna część to kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Filipa Neri zbudowany na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute. Świątynię zaprojektował Baltazar Longhena, a ufundowała ją rodzina Konarzewskich. Ten "pomnik historii" to największe sanktuarium Maryjne w Wielkopolsce. W rozmowie z księdzem Markiem Dudkiem, przełożonym kongregacji Oratorium św. Filipa Neri dowiemy się, dlaczego świątynia powstała właśnie tutaj, skąd się wzięli filipini oraz świadkiem jakich ciekawych wydarzeń była Święta Góra. Z kolei Wojciech Czeplik, skrzypek, członek Kapeli Świętogórskiej, opowie, co szczególnie cennego znajduje się w archiwach klasztornych, kim był Józef Zajdler i dlaczego uważano go za polskiego Mozarta. Zwiedzimy wnętrze świątyni, zajrzymy do zakrystii, przyjrzymy się bliżej niezwykłym freskom pod kopułą i odwiedzimy podziemia bazyliki. Przewodnikiem po tym miejscu będzie Krzysztof Grzybowski.

Czas trwania: 9min. / 2017 / reportaż
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Białystok
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Gdańsk
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Katowice
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Kielce
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Lublin
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Łódź
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Opole
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Poznań
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Rzeszów
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Szczecin
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Warszawa
Reklama
2024-05-13 04:15 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Gostyń Logo TVP3 Wrocław
2024-05-12 17:55 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Leżajsk Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W tym odcinku odwiedzimy zespół klasztorno - kościelny w Leżajsku. Został on wzniesiony w drugiej ćwierci XVII w. przez starostę leżajskiego Łukasza Opalińskiego i jego żonę Annę z Pileckich. Motywem fundacji miała być wdzięczność za zwycięstwo odniesione nad rezydującym w Łańcucie starostą Stanisławem Stadnickim, zwanymz powodu dokonywanych rozbojów diabłem łańcuckim. O powstaniu tego miejsca zdecydowały nadzwyczajne wydarzenia. Legenda głosi że w doborze lokalizacji pomogły kępki rumianku, które w cudowny sposób wskazały teren budowy świątyni. Dziś manierystyczno - barokowy zespół kościoła i klasztoru w Leżajsku należy do najwybitniejszych dzieł architektury sakralnej na Podkarpaciu. Do dziś miejscem tym opiekują się bernardyni. O zespole klasztorno - kościelnym w Leżajsku opowiedzą: ojciec Joachim Ciupa, kustosz Sanktuarium oraz Andrzej Efrem Obruśnik z Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Rozmawiać z nimi będzie Katarzyna Sanocka.

Czas trwania: 6min. / 2016 / reportaż
2024-05-12 11:22 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kórnik Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): 20 km od Poznania, nad brzegiem jeziora leży wyjątkowy zabytek wpisany na listę Pomników Historii. Zespół zamkowo - parkowy w Kórniku jest niezwykłą romantyczną, neogotycką rezydencją magnacką. To tu, jak głosi legenda, nocami przechadza się Biała Dama. To duch właścicielki posiadłości Teofili z Działyńskich Szołdrskiej - Potulickiej. Ta światła i gospodarna właścicielka przebudowała swojąsiedzibę, nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Wrażenie robią bogato zdobione drewniane podłogi, odrzwia oraz sufity. Zachowane z pietyzmem wnętrza muzeum wyposażone są w meble różnych stylów i epok, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra, jak i obrazy. Zamek leży w otoczeniu 36 - hektarowego parku, arboretum z niezwykłymi egzemplarzami rzadkich drzew. Opowie o nich Kinga Nowak - Dyjeta z Instytutu Dendrologii PAN.

Czas trwania: 6min. / 2015 / reportaż
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Jest arcydziełem sztuki inżynierskiej. Ma ponad 210 km długości, działa nieprzerwanie od 140 lat. Kanał Elbląski to jeden z dwóch istniejących na świecie szlaków wodnych, w którym zastosowano specjalny system pochylni. Sprawia on, że statki nie tylko pływają, ale także jeżdżą po szynach. A wszystko za sprawą mało komu znanego pruskiego inżyniera Goeorga Jacooba Steenkego. Kanał Elbląski obok Zamku w Malborku i ruchomych wysp na Mierzei Kurońskiej, uważany jest za jeden z trzech cudów Prus Wschodnich. Łączy tereny Pojezierza Iławskiego i Ostródzkiego z Zalewem Wiślanym. Jego trasa prowadzi przez sztuczne przekopy i groble, tworząc drogę wodną o długości blisko 210 km. Początkowo wykorzystywano go w celach transportowych, później do ruchu turystycznego. Od 1978 r. jest zabytkiem, a od 2011 r. ma status pomnika historii. To właśnie Kanałowi Elbląskiego poświęcony będzie kolejny odcinek cyklu "Pomniki historii. Szlakiem miejsc niezwykłych".

Czas trwania: 6min. / 2016 / reportaż
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Gdańsk
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Katowice
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Kielce
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Lublin
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Łódź
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Opole
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Poznań
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Rzeszów
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Szczecin
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Warszawa
2024-05-12 04:50 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Kanał Elbląski Logo TVP3 Wrocław

Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii gdzie obejrzeć?

Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry