Filmoteka Małopolska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Filmoteka Małopolska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Filmoteka Małopolska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 9 czerwca 2024 (Niedziela)
17:30 Zakończone  Filmoteka Małopolska - Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce Logo TVP3 Kraków
Program TV na 13 czerwca 2024 (Czwartek)
08:38 Filmoteka Małopolska - Mistrz wikliny. Rzecz o Władysławie Wołkowskim Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): To opowieść o Władysławie Wołkowskim - nazywanym Michałem Aniołem wikliny - wybitnym projektancie i architekcie wnętrz, designerze - wizjonerze, który sprawił, że wyroby wikliniarskie przez niego wykonane wg własnego projektu zostały uznane za dzieła sztuki. Jego meble i dekoracje z wikliny otrzymywały prestiżowe nagrody na światowych wystawach. Zdobiły wnętrza królewskich dworów i instytucji kultury. Wypracował własną oryginalną stylistykę wyróżniająca się płynną, giętką, delikatną linią. Nie ulegał modom. Władysław Wołkowski plasuje się wśród 20 największych polskich designerów XX wieku. Jako jeden z nielicznych artystów ma swoje Muzeum w Olkuszu, gdzie znajduje się największa w Polsce i na świecie kolekcja jego prac. Zapomniany w ostatnich dekadach, dziś jest odkrywany na nowo. Przez wielu historyków sztuki jest uważany za prekursora polskiego ekodesignu.

Czas trwania: 45min. / 2023 / film dokumentalny
Reklama
Program TV na 23 czerwca 2024 (Niedziela)
11:07 Filmoteka Małopolska - Komendantka Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Komendantka to film dokumentalny o porucznik Leopoldynie Staweckiej, licealistce z Bochni, bohaterskiej obrończyni niepodległości Polski, która po pełnej oddania służbie żołnierskiej wybrała służbę Bogu i dzieciom w zakonie Sióstr Serafitek w Oświęcimiu. Widnieje na wielu fotografiach, obecnie jednak nie jest już rozpoznawalna w towarzystwie dowódców obrony Lwowa, Warszawy, Wilna. Leopoldyna Stawecka to bohaterka, odznaczona Krzyżem Walecznych za poświęcenie i patriotyzm. Jako jedna z pierwszych kobiet w ubraniu męskim wraz braćmi zgłosiła się do Legionów i wzięła udział w Obronie Lwowa, Leopoldyna broniła Wilna i już jako porucznik wzięła udział w Bitwie Warszawskiej. Koleje jej losów układają się w barwną, a zarazem dramatyczną opowieść. Jej współcześni nie mieli wątpliwości, że siostra Eligia Leopoldyna Stawecka była wyjątkowym człowiekiem. Dopuszczenie kobiet do służby w armii stało się koniecznością, gdy wzrastało zagrożenie wojną polsko - bolszewicką. Pełniły one służbę wartownicza, patrolową, kurierską, a także w szczególnych okolicznościach walka z bronią w ręku. Kiedy w 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, Olga zaangażował się w walkę. Była kierowniczką tzw. czołówki sanitarno - - aprowizacyjnej. Zajmowała się także pracą wywiadowczą. Dwukrotnie znalazła się w ogniu walki. Za udział w powstaniu nie przyjęła żołdu. Kariera wojskowa stała przed nią otworem, ale gdy odradzała się II Rzeczpospolita, wybrała inną drogę - habit. Kariera wojskowa stała przed nią otworem, ale gdy odradzała się II Rzeczpospolita, wybrała inną drogę habit. Siostra Eligia już na łożu śmierci złożyła śluby wieczyste. Zmarła 7 stycznia 1933 r. w Białce Tatrzańskiej. Dwa dni później jej ciało przewieziono do Oświęcimia, gdzie następnego dnia została pochowana w asyście żołnierzy Wojska Polskiego w kwaterze sióstr serafitek. Na trumnie, którą nieśli oficerowie, znajdowała się maciejówka, szabla oraz proporczyk Ochotniczej Legii Kobiet. W jej pogrzebie licznie uczestniczyli przedstawiciele wojska oraz byłe legionistki. Pogrzeb był ogromną manifestacją patriotyczną. Ikonografię do filmu stanowią rodzinne dokumenty, pamiętniki, fotografie oraz archiwa Sióstr Serafitek. Porucznik Olga Stawecka zasługuje dziś w czasach odkrywania zapomnianych sylwetek bohaterów Niepodległej - na szczególne przypomnienie.

Czas trwania: 51min. / 2023 / film dokumentalny
17:30 Filmoteka Małopolska - Poszukiwanie formy - Witold Cęckiewicz Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Film przedstawia sylwetkę prof. Witolda Cęckiewicza (rocznik 1924), jednego z najważniejszych architektów powojennego modernizmu. Jego najważniejsze realizacje, m.in. biurowiec PKP, hotel Cracovia, kino Kijów przypadają na okres PRL - u, ale do dziś w znaczący sposób kształtują przestrzeń Krakowa. Miał zresztą na nią wpływ także jako architekt miasta w latach 1955 - 1960. Po roku 1989 najważniejszą realizacją profesora Cęckiewicza jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które w 2002 roku konsekrował Jan Paweł II.

Czas trwania: 60min. / 2017 / film dokumentalny
Program TV na 25 czerwca 2024 (Wtorek)
19:15 Filmoteka Małopolska - Ich śladem Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Bohaterowie filmu to strażnicy pamięci krakowskiego Kazimierza (miejsca, w którym przez wieki przeplatało się życie żydowskie i chrześcijańskie). Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i prof. Bogusław Krasnowolski, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Obaj idą w życiu śladami swoich przodków. We wspólnym spacerze odsłaniają nam swój Kazimierz. Idziemy ich śladem.

Czas trwania: 37min. / 2019 / film dokumentalny
Program TV na 29 czerwca 2024 (Sobota)
11:15 Filmoteka Małopolska - Ich śladem Logo TVP3 Kraków
Program TV na 30 czerwca 2024 (Niedziela)
11:05 Filmoteka Małopolska - Chodzi o brzmienie Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Można zaryzykować stwierdzenie, że to jeden z ostatnich autorytetów krakowskiego jazzu, który karierę zaczynał w latach 60. i pamięta złote czasy polskiej sceny muzycznej. Grał z wieloma wielkimi artystami, dla innych wybitnych muzyków i instytucji muzycznych z całego świata od ponad dwudziestu lat własnoręcznie tworzy instrumenty. Sam bohater pozostaje jednak mało znany. Marian Pawlik, o którym mowa, to kontrabasista i lutnik o międzynarodowej renomie, który jest również rzeźbiarzem i plastykiem, współzałożycielem i kompozytorem przebojów legendarnej grupy jazz - rockowej Dżamble, a do tego wciąż, mając ponad 70 lat, pozostaje aktywny muzycznie, tworząc z trójką młodych i utalentowanych muzyków zespół jazzowy Marian Pawlik Quartet. Artysta - rzemieślnik, który od 16. roku życia na utrzymanie zarabiał muzyką. Wyjątkowa postać, która absolutnie zasługuje na wydobycie z drugiego planu.

Czas trwania: 54min. / 2022 / film dokumentalny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Filmoteka Małopolska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Filmoteka Małopolska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Filmoteka Małopolska.

Poprzednie emisje Filmoteka Małopolska w telewizji

Emisja Filmoteka Małopolska miała miejsce:

2024-06-09 17:30 Filmoteka Małopolska - Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Film dokumentalny o jednym z najważniejszych twórców XIX i XX wieku polskiej architektury. Teodor Talowski (1857 1910) był architektem, którego cechowała indywidualność i niecodzienność. Obdarzony wielką fantazją z niebywałą estetyką malowniczości stworzył własny, oryginalny język pełen swobody w tworzeniu układów przestrzennych. Wczesna faza twórczości Talowskiego to okres, kiedy powstały najbardziej znane, a zarazem najbardziej oryginalne jego dzieła - krakowskie kamienice. Uznawane są za kwintesencję talowszczyzny. Właśnie tutaj w Krakowie rozpoczęła się trwająca wiele lat fascynacja projektanta, malarza, rzeźbiarza i scenografa Tadeusza Bystrzaka twórczością galicyjskiego Gaudiego. Wciąż odkrywa go na nowo, publikuje, popularyzuje, podążajego śladami. Filmowa wędrówka Tadeusza Bystrzaka śladami Teodora Talowskiego po Małopolsce przybliża osobęi dzieło wielkiego, choć zdecydowanie zbyt mało znanego architekta, zaś odniesienia do wypraw galicyjskich śladami twórczości Talowskiego nie tylko architektonicznej, ale też malarskiej i pedagogicznej ilustrowane unikatowymifotografiami Bystrzaka odkrywcy, rozmowy z osobami związanymi z architektem lub zafascynowanymi jego twórczością dają szeroki pogląd na tę niezwykłą postać.

2024-06-09 11:05 Filmoteka Małopolska - Mistrz wikliny. Rzecz o Władysławie Wołkowskim Logo TVP3 Kraków
Reklama
2024-06-06 08:37 Filmoteka Małopolska - Skalni Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Bohaterem filmu jest Studencki Zespół Góralski SKALNI działający przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. SKALNI to niemała historia. To całe setki historii. To przyjaźnie, sympatie. Wyjazdy, koncerty, występy. Przygody, smutki i radości. To swoisty rodzaj rodziny bo kto raz w Skalnych się pojawił, ten na zawsze już zostawał. I do dzisiaj w jakiś sposób w nich trwa. W filmie towarzyszymy z kamerą aktualnemu zespołowi. Podglądamy zespołową codzienność na próbach, ale także podczas wyjazdów i występów.

Czas trwania: 46min. / 2023 / film dokumentalny
2024-05-31 17:30 Filmoteka Małopolska - Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Światowej sławy reżyser filmów animowanych, nazywany Bressonem polskiej animacji - Jerzy Kucia. Wprowadza nas w świat swojego dzieciństwa, największej jego twórczej inspiracji i odkrywa tajemnice warsztatu filmowego. Jego plastyczne, poetyckie filmy "Parada", "Strojenie instrumentów" czy "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" to mistrzowskie połączenie obrazu z dźwiękiem, oddziałujące na widza w sposób hipnotyczny. Pokazywane na najważniejszych festiwalach na świecie zostały obsypane lawiną prestiżowych nagród. Jerzy Kucia jest nie tylko oryginalnym artystą, ale także wybitnym pedagogiem z pasją dzielącym się swoją wiedzą - co jest bardzo rzadkim połączeniem.

Czas trwania: 33min. / 2022 / film dokumentalny
2024-05-26 11:06 Filmoteka Małopolska - Skalni Logo TVP3 Kraków
2024-05-23 08:42 Filmoteka Małopolska - Dom mały i ciasny. Koryznówka Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Jest takie niewielkie miejsce na uboczu, które wciąż pozostaje świadkiem wielkiej historii. Ten dom mały i ciasny, jak od pokoleń go nazywano, to drewniany dworek zbudowany w latach 60 XIX wieku przez Leonarda Serafińskiego i od tego czasu pozostający pod opieką jego rodziny. To tutaj przyjeżdżał jeden z najwybitniejszych polskich malarzy - Jan Matejko. To w tym miejscu po ucieczce z KL Auschwitz znalazł schronienie rtm. Witold Pilecki. Dziś Koryznówka zamieszkiwana jest przez prawnuczkę Leonarda Serafńskiego, Marię Serafińską - Domańską i jej męża Stanisława Domańskiego, którzy od 1975 roku kontynuują dzieło przodków, starając się o zachowanie jego znaczenia.

Czas trwania: 47min. / 2023 / film dokumentalny
2024-05-20 12:55 For heroes Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Łączy ich wspólna pasja - gra w koszykówkę. I to, że wszyscy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Tworzą drużynę FOR HEROES KRAKÓW. Jedyną drużynę koszykówki na wózkach w Małopolsce. Opowieść o sile pasji, o woli walki, o męskości, ale także o tym, że w naszym życiu nic nie jest na pewno, bo tak naprawdę w ciągu kilku sekund wszystko może się zmienić.

Czas trwania: 46min. / 2021 / film dokumentalny
2024-05-19 11:06 Filmoteka Małopolska - Dom mały i ciasny. Koryznówka Logo TVP3 Kraków
2024-05-17 22:20 For heroes Logo TVP Dokument
2024-05-16 08:35 Filmoteka Małopolska - Dom Róży Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): W filmie opowiadamy historię sześciu bohaterów z niepełnosprawnością, którzy znajdą w przyszłości (po śmierci swoich rodziców czy opiekunów) schronienie w Naszym Domu. Są to osoby, które nie poradziłyby sobie w życiu bez pomocy innych. W domu, stworzonym przez matki tych osób, będą się czuć bezpieczni i kochani. Inicjatywa powstała dzięki Marii Kulig, pielęgniarce, matce czwórki zdrowych dzieci, która pracując w małej miejscowości jako pierwsza zauważyła problem rodzin osób z niepełnosprawnością. Poruszyła ją prośba pewnej matki chorego chłopca, która powiedziała "życz mi, aby moje dziecko umarło przede mną, bo ja wiem, że beze mnie on sobie w życiu nie poradzi." Dom docelowo będzie miejscem zamieszkania kilkudziesięciu osób z niepełnosprawnością.

Czas trwania: 38min. / 2022 / film dokumentalny
2024-05-15 19:05 Ania. Rzecz o Annie Dymnej Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Film jest zapisem jednego dnia z życia Anny Dymnej. Ekipa TVP Kraków towarzyszy aktorce od porannej kawy, poprzez wizyty w Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko, w PWST, w Salonie Poezji, w Starym Teatrze, a także w bardzo prywatnych odwiedzinach grobu na cmentarzu na Salwatorze. Rano na tarasie swojego domu Anna Dymna mówi o rodzinie, wspomina najważniejsze związki z mężczyznami, opowiada o synu. Wraca także do początków swojej kariery. Następnie jedziemy z nią na cmentarz, co jest okazją do rozmowy o największej miłości Wiesławie Dymnym. Kolejne miejsce to szkoła teatralna i zajęcia ze studentami. Ze szkoły kierujemy się do Teatru im. J. Słowackiego na kolejny już Salon Poezji, a potem do Starego Teatru.

Czas trwania: 43min. / 2017 / film dokumentalny
Reklama
2024-05-14 06:05 Filmoteka Małopolska - Ania. Rzecz o Annie Dymnej Logo TVP Historia
Czas trwania: 43min. / 2017 / film dokumentalny
2024-05-13 06:05 Słowiński trójkąt muzyczny Logo TVP Historia
Czas trwania: 42min. / 2017 / film dokumentalny
2024-05-12 06:05 Wymaluj obraz Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Film o kultowym obrazie, który dziś jest jedną z najbardziej znanych ikon Kościoła katolickiego, obrazie Jezusa Miłosiernego. Obraz ten dotarł do najdalszych zakątków świata i gromadzi wiernych wszystkich kontynentów. Stało się to za przyczyną św. Siostry Faustyny, która w płockim klasztorze otrzymała 22 lutego 1931 roku w prywatnym objawieniu wezwanie Chrystusa, do namalowania obrazu.

Czas trwania: 56min. / 2021 / film dokumentalny
2024-05-11 18:56 Filmoteka Małopolska - Anna Polony - kilka scen klasycznych Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Nerwowa, porywcza a jednocześnie skupiona na pracy Anna Polony jedna z najciekawszych aktorek polskiej sceny. Sama o sobie mówi, że pasuje do XIX wieku, ale jest jedną z najbardziej charakterystycznych aktorek naszego pokolenia. Film ukazuje osobistą i artystyczną drogę od dziewczynki z wierszykiem o św. Mikołaju, przez kreacje w spektaklach Swinarskiego do niezapomnianej Dulskiej w filmie Wajdy i rolę babci we współczesnym Rewersie. W filmie Anna Polony opowiada jednak nie tylko o swojej pracy, ale także problemach z jakimi zmagała się w życiu prywatnym.

Czas trwania: 25min. / 2013
2024-05-11 05:50 Chłopaki z Piwnicy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): PIWNICA POD BARANAMI to z pewnością miejsce, instytucja, grupa twórcza, która ma w historii naszej kultury znaczenie wyjątkowe. W składzie obecnej Piwnicy jest dwóch artystów, którzy byli w niej od samego początku. Tadeusz Kwinta, pojawił się już w pierwszym programie. Miki (Mirosław) Obłoński przyszedł po niecałym roku od otwarcia i zaczynał jako chłopak do wszystkiego. Sprawdzał bilety, rozstawiał ławki, sprzątał, aż wreszcie wystąpił. Film opowiada o ich młodości w Piwnicy, o losach po odejściu z niej i dniu dzisiejszym.

Czas trwania: 58min. / 2019 / film dokumentalny
2024-05-10 06:05 Trzy światy profesora Skotnickiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Chociaż od roku jest na emeryturze, nie zwalnia. Profesor doktor nauk medycznych, hematolog i transplantolog, uczeń prof. Juliana Aleksandrowicza, który - wraz z zespołem - przeprowadził 1500 operacji przeszczepu szpiku kostnego, ratujących życie, ma wiele pozazawodowych zainteresowań. Prof. Chwalba, historyk, z szacunkiem mówi o jego historycznych zainteresowaniach i publikacjach. Marek Sosenko, antykwariusz i kolekcjoner zazdrości mu niektórych patriotycznych kart pocztowych z początku minionego wieku, bo chociaż nikt nie ma zbiorów takich jak on, to prof. Skotnicki jest filokartystą co się zowie... Odnalazł w świecie dzieci z listy Schindlera i utrzymuje z nimi kontakt. Wydobywa z mroków historii zasłużonych obywateli miasta Krakowa: Polaków pochodzenie żydowskiego. Być może miała na to wpływ historia jego babci, Anny, która próbując uratować dwie farmaceutki żydowskiego pochodzenia straciła - po donosie - życie w obozie Ravensbruck. Prof. Skotnicki sam sadził jej drzewko - Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata - w Jerozolimie. Jeszcze nas zaskoczy - mówi o nim koleżanka z Kliniki Hematologii. I nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Czas trwania: 41min. / 2019 / film dokumentalny
2024-05-09 08:44 Filmoteka Małopolska - Jak Kopernik zatrzymał słońce na krakowskim niebie Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Kopernik dokonał wielkiego odkrycia, zapisał się na kartach historii, a jego postać i dzieło stały się ikonami, ale nawet ważniejsze od tego co sam dokonał jest to, co po sobie pozostawił i co dzięki niemu się narodziło. Rewolucja kopernikańska stanowiła bowiem fundament dla kolejnych warstw historii astronomii; krakowskiej, polskiej, światowej. Narracja filmu toczy się zgodnie z dobowym rytmem ruchu Słońca po nieboskłonie od świtu a kończąc na zmierzchu. Prowadzący - Mariusz Meus - łączy fakty i miejsca w Krakowie snując opowieść o kopernikańskim odkryciu i jego wpływie na rozwój astronomii i innych nauk przez kolejne stulecia, aż do współczesności z Krakowem jako wspólnym mianownikiem narracji.

Czas trwania: 45min. / 2023 / film dokumentalny
2024-05-09 06:05 W poszukiwaniu ideału. Świat państwa Jankowskich Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Jadwiga Leśniak - Jankowska i Wacław Jankowski są aktorami, reżyserami i twórcami własnego prywatnego teatru. Są również małżeństwem, które opiera swe wspólne życie i twórcze posłanie na tradycji i zasadach. Opowieść o ideałach i świecie pełnym ciepła, miłości, tolerancji i szacunku, o przyjaźniach, powołaniu oraz niełatwej drodze budowania sztuki.

Czas trwania: 46min. / 2017 / film dokumentalny
2024-05-08 06:05 Bokser z Auschwitz. Opowieść o człowieku, który pięściami wywalczył sobie życie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Film dokumentalny o bokserze, więźniu numer 77, Tadeuszu Pietrzykowskim, który na obozowym ringu pięściami wywalczył sobie życie. Był zapewne jedynym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który pobił esesmana i nie poniósł żadnych konsekwencji. Podczas całego pobytu za drutami stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. Wygrał wszystkie, nawet te z niemieckimi mistrzami boksu, z wyjątkiem jednej lub dwóch.

Czas trwania: 29min. / 2019 / film dokumentalny
Reklama
2024-05-07 06:15 Filmoteka Małopolska - Plewiński. Spojrzenia Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Filmowy portret Wojciecha Plewińskiego jednego z najsłynniejszych krakowskich artystów fotografików. Kojarzony jest przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika Przekrój portretami młodych kobiet. A przecież zasłynął także jako znakomity fotograf teatralny - jego zdjęcia dokumentują niemal całą historię powojennego teatru polskiego. Jednak z tej perspektywy umyka sedno jego twórczości, czyli fotografia reportażowa i zbierane latami cykle bez określonego tematu, wynik uważnej obserwacji otaczającego świata. Film jest próbą podsumowania twórczości artysty i prezentacją jego najważniejszych i najsłynniejszych fotografii. O Wojciechu Plewińskim opowiadają m.in. Anna Dymna, Mikołaj Grabowski, Kazimierz Wiśniak, Anna Stafiej, Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Czas trwania: 42min. / 2017 / film dokumentalny
2024-05-06 06:05 Iskra niepodległości Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski warto przypomnieć, co kształtowało budzenie się poczucia patriotyzmu w Małopolsce i promieniowało na inne zabory. Jakie znaczenie miały wydarzenia o charakterze kulturalnym, które stawały się niejednokrotnie wielkimi manifestacjami patriotycznymi, jak to największe w czasie zaborów odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez wybitnego pianistę i polityka Ignacego Paderewskiego w Krakowie, które przyciągnęłook. 150 tys. Polaków. Dziś możemy powiedzieć, że stało się ono iskrą, która zapaliła w sercach tamtego pokolenia wiaręw odzyskanie niepodległości i obudziła z ponad 120 - letniej niewoli. Za cztery lata młodzi, którzy przyszli na odsłonięciepomnika w pięćsetną rocznicę zwycięstwa nad niemieckim zakonem krzyżackim, stanęli do walki o Niepodległą i zwyciężyli.

Czas trwania: 56min. / 2017 / film dokumentalny
2024-05-05 11:05 Filmoteka Małopolska - Jak Kopernik zatrzymał słońce na krakowskim niebie Logo TVP3 Kraków
2024-05-02 09:22 Filmoteka Małopolska - Raba - rzeka dzieciństwa Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Nostalgiczna opowieść o krainie dzieciństwa, do której każdy z nas wraca, a także o wspomnieniach - w tym przypadku - zanurzonych niemal dosłownie w nurcie jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Rzeka jest symbolem nieskończoności, od wieków płynie tym samym torem, niepostrzeżenie mieszając się z losami okolicznych mieszkańców. Raba to rzeka wspomnień dla wielu pokoleń krakowian, którzy właśnie tam spędzili najpiękniejsze chwile swojego życia. O tej rzece powstała niejedna piosenka, tam łowi się najlepsze ryby, a wokół niej wciąż gromadzą się ludzie chcący ocalić ją przed zgubnym wpływem cywilizacji. Atutem filmu są także unikatowe zdjęcia archiwalne.

Czas trwania: 20min. / 2018 / film dokumentalny
2024-05-02 08:51 Filmoteka Małopolska - Sen Hasiora Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): W tym filmie historia Władysława Hasiora, wybitnego artysty z Sądecczyzny i postaci o niezwykle burzliwym życiorysie, odkrywana jest przez młodą dziewczyną, również artystkę, która przybywa z zagranicy. Wiedziona duchową więzią z dorobkiem Hasiora, odwiedza miejsca w których tworzył i zwyczajnie żył. W tej podróży nie tylko ważne są miejsca i materialna spuścizna twórcy, ale również społeczność, która często pamięta, zna z przekazu i na co dzień obcuje z jego dziełami. Również ta najmłodsza.

Czas trwania: 30min. / 2022 / film dokumentalny
2024-04-28 11:09 Filmoteka Małopolska - Sen Hasiora Logo TVP3 Kraków
2024-04-26 08:45 Filmoteka Małopolska - Niespokojny duch Józefa Pitonia Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Józef Pitoń to wybitna postać Podhala. Znakomity gawędziarz, tancerz, nestor podhalańskich regionalistów. Przewodnik, ratownik górski, instruktor narciarstwa. Lista jego ról jest długa i świadczy o nieprzebranej energii oraz woli działania tego blisko 90 - letniego mężczyzny. Aleksandra Klawa w swoim filmie ukazała oblicza tej postaci, odkrywając również jego niezwykłą więź i miłość do gór. To one bowiem spajają wszystkie jego życiowe role. Są w centrum jego działań i nie pozwalają mu usiedzieć na miejscu. Duch Józefa Pitonia jest jednocześnie niespokojny, dobrotliwy i opiekuńczy, a swoją troską szczególnie otacza podhalańskie dziedzictwo. Filmowy portret niezwykłego człowieka, ale również zajmujący dokument wpisujący się w tradycję filmu górskiego.

Czas trwania: 46min. / 2021 / film dokumentalny
2024-04-18 09:07 Filmoteka Małopolska - Nowe życie Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Opowieść o historii tarnowskich Romów, o ich życiu kiedyś i dzisiaj. Narratorem, który prowadzi nas przez meandry tarnowskiego, cygańskiego świata jest Adam Bartosz. W filmie udział biorą także sami Romowie zarówno ci, którzy w Tarnowie mieszkają do dzisiaj jak i ci, którzy na stałe są w innym miejscu, ale nieustannie do Tarnowa wracają.

Czas trwania: 42min. / 2022 / film dokumentalny
2024-04-14 11:06 Filmoteka Małopolska - Kto ci będzie okna mył? Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Ostatni rok szkoły to dla Darka, 24 - letniego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną, bardzo trudny czas. Opuszcza miejsce, w którym spędził ponad 10 lat i musi zacząć wszystko od nowa. W tym trudnym okresie może liczyć na swojego przyjaciela ze szkoły - Daniela, który pomaga mu poradzić sobie z nowym wyzwaniem. Razem rozmyślają o przemijaniu i stracie a Darek rejestruje na swojej kamerze to co dla niego ważne. Każdy z nich na swój sposób musi sobie poradzić z tym czego do końca nie rozumie a z czym przyjdzie im się zmierzyć. Film powstał w ramach programu "FILMOTEKA MAŁOPOLSKA" realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Czas trwania: 47min. / 2022 / film dokumentalny
2024-04-12 08:45 Filmoteka Małopolska - W poszukiwaniu ideału. Świat państwa Jankowskich Logo TVP3 Kraków
Czas trwania: 46min. / 2017 / film dokumentalny
2024-04-08 08:25 Filmoteka Małopolska - Portret Polaka Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Historia życia i działalności Bolesława Barbackiego (1891 1941), artysty malarza, działacza społecznego i kulturalnego z Nowego Sącza, wieloletniego prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu, rozstrzelanego przez hitlerowców w czasie masowej egzekucji w Biegonicach.

Czas trwania: 73min. / 2018 / film dokumentalny
2024-04-06 06:00 Filmoteka Małopolska - Nam nie wolno było płakać Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Filmowa opowieść o Lidii Maksymowicz, która jako dziecko przeżyła obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Po wyzwoleniu adoptowana przez rodzinę z Oświęcimia, odnalazła rodziców i siostrę po 17 latach poszukiwań. Nadal jednak ma problem z okazywaniem uczuć i z emocjami. Film pokazuje trudny los obozowych dzieci i traumę, jaką ci, którzy przeżyli, nosili w sobie przez całe życie. Historia Lidii Maksymowicz rozpoczyna się w 1940 roku. 14 grudnia przychodzi na świat w rodzinie Anny i Aleksieja Boczarowów. O tym jednak dowie się dopiero mając 22 lata. Tak jak o tym, że jej prawdziwe imię to Ludmiła. Ludmiłą Lidia przestaje być w grudniu 1943 roku. Staje się numerem. Jako trzyletnia dziewczynka trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Udaje jej się przeżyć. Po wyzwoleniu zostaje adoptowana przez rodzinę Rydzikowskich z Oświęcimia. Dorasta w promieniu kilku kilometrów od miejsca, które na zawsze naznaczyło jej życie. Pytanie KIM JESTEM nie daje jej spokoju. Po 17 latach udaje jej się odnaleźć rodzinę. Matka, ojciec i siostry żyją i mieszkają na Ukrainie. Historia Lidii staje się głośna na cały świat. Reportaże telewizyjne, artykuły w gazetach, wywiady. Lidia dostaje listy z całego świata. Nadal jednak nie potrafi się odnaleźć, ma problem z okazywaniem uczuć, z emocjami. Film "Nam nie wolno było płakać" jest z jednej strony opowieścią o historii Lidii Maksymowicz, z drugiej zaś opowieścią o losach dzieci w obozie Auschwitz - Birkenau oraz o traumie, jaką ci, którzy przeżyli, nosili w sobie przez całe życie.

Czas trwania: 35min. / 2021 / film dokumentalny
2024-04-05 08:45 Filmoteka Małopolska - Ania. Rzecz o Annie Dymnej Logo TVP3 Kraków
2024-04-04 09:05 Filmoteka Małopolska - Od pierwszego wejrzenia Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Ona ma 29, on 44 lata. Ona jest niską brunetką, on wysokim blondynem. Ale o tym wiedzą tylko z opowieści innych. Sami nigdy się nie widzieli. 20 sierpnia 2022 roku wzięli ślub. Kiedyś, bardzo dawno temu, Gosia widziała. Wzrok traciła stopniowo, aż w końcu, mając kilka lat przestała widzieć całkowicie. Ostatni obraz jaki zapamiętał Tomek to lampy wiszące pod sufitem na sali szpitalnej. Miał wtedy 16 lat. Poznali się trzy lata temu. On był wtedy prezesem Polskiego Związku Niewidomych. Spotkali się w pracy, po raz pierwszy 19 października. A od 2 grudnia byli już razem. Trochę taka miłość od pierwszego wejrzenia. Film jest opowieścią o miłości Gosi i Tomka do siebie nawzajem, ale też o miłości do życia, do jego doświadczania.

Czas trwania: 41min. / 2022 / film dokumentalny
2024-03-29 08:45 Filmoteka Małopolska - Plewiński. Spojrzenia Logo TVP3 Kraków
2024-03-25 08:45 Filmoteka Małopolska - Chłopaki z Piwnicy Logo TVP3 Kraków
Czas trwania: 58min. / 2019 / film dokumentalny
2024-03-08 08:45 Filmoteka Małopolska - Słowiński trójkąt muzyczny Logo TVP3 Kraków
Czas trwania: 42min. / 2017 / film dokumentalny
2024-03-05 19:10 Filmoteka Małopolska - Słowiński trójkąt muzyczny Logo TVP3 Kraków
2024-03-04 08:44 Filmoteka Małopolska - Ślady mojego istnienia Logo TVP3 Kraków

Opis (streszczenie): Kobieta o anielskim głosie, niesamowicie wrażliwa, ale jednocześnie bardzo konsekwentna, co podkreślił Grzegorz Turnau, nazywając ją artystką sformułowaną. Ania Szałapak - biały anioł Piwnicy pod Baranami, pieśniarka, ale jednocześnie, a może przede wszystkim, naukowiec. Wielbicielka kotów, kapeluszy, szopek krakowskich i aniołów. Mówiła, że nie jest kolekcjonerką, tylko przywiązuje się do rzeczy i do wspomnień. Zauważyć to można w jej mieszkaniu, w którym pełno wszystkiego. Ale śladami jej istnienia nie są tylko rzeczy, które pozostały po niej w mieszkaniu. Są nimi także piosenki w jej wykonaniu, są nimi publikacje naukowe poświęcone szopkom krakowskim, a także krakowskim tradycjom i obrzędom i wreszcie są nimi wspomnienia przyjaciół i rodziny. Anna Szałapak urodziła się 22 września 1952 r. , zmarła 14 października 2017 r. Całe swoje życie spędziła w Krakowie. Była jedną z najwybitniejszych artystek Piwnicy pod Baranami, z którą związana była od 1979 r. Obok kariery artystycznej prowadziła także karierę naukową. Ukończyła studia etnograficzne i pracowała jako kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W 2012 r. obroniła pracę doktorską dotyczącą szopki krakowskiej. Była laureatką licznych nagród i wyróżnień. W 2016 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej. Film stanowi próbę stworzenia portretu Anny Szałapak córki, siostry, artystki, naukowca, przyjaciółki. Opowieść została podzielona na rozdziały, w których ludzie związani z artystką opowiadają o Annie Szałapak (rodzina: Maria, Piotr i Janina Szałapak, przyjaciele z Piwnicy pod Baranami, m.in. Zygmunt Konieczny, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Ewa Lipska, Konrad Mastyło).

Czas trwania: 54min. / 2017 / film dokumentalny
2024-03-01 08:45 Filmoteka Małopolska - Trzy światy profesora Skotnickiego Logo TVP3 Kraków
Czas trwania: 41min. / 2019 / film dokumentalny
2024-02-27 19:09 Filmoteka Małopolska - Trzy światy profesora Skotnickiego Logo TVP3 Kraków
2024-02-23 08:45 Filmoteka Małopolska - Ich śladem Logo TVP3 Kraków
2024-02-20 19:10 Filmoteka Małopolska - Ich śladem Logo TVP3 Kraków
2024-02-19 08:45 Filmoteka Małopolska - Poszukiwanie formy - Witold Cęckiewicz Logo TVP3 Kraków

Filmoteka Małopolska gdzie obejrzeć?

Filmoteka Małopolska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry